Karriere

Det talte alle om på Fol­ke­mø­det. Hvad betyder det for dig?

Fleksibilitet, unge og seniorer fyldte debatterne på Folkemødet. Vi har talt med beskæftigelseschef Malene Gregaard Wilsly om de vigtigste tendenser – og hvad de betyder, hvis du er jobsøgende.

Når tusindvis af mennesker samles på Folkemødet, bliver der talt om meget mere end politik. Også job- og arbejdsmarkedet fylder på scenerne, i teltene og i de mange samtaler mellem virksomheder, organisationer og eksperter.

Jobindex var med i flere debatter, og ifølge beskæftigelseschef Malene Gregaard Wilsly tegnede der sig nogle tydelige temaer, som også er interessante, hvis du er jobsøgende eller bare følger med i, hvordan arbejdslivet udvikler sig.

Malene Gregaard Wilsly

Malene Gregaard Wilsly

Beskæftigelseschef

Fleksibilitet fylder mere end nogensinde

Et af de emner, der gik igen, var ønsket om et mere fleksibelt arbejdsliv.

”Mange vil gerne arbejde, men ikke nødvendigvis på fuldtid eller på den måde, vi traditionelt har indrettet arbejdsmarkedet. Det blev diskuteret flere steder, hvordan både virksomheder og medarbejdere kan blive bedre til at tænke i fleksible løsninger,” siger Malene.

Det handler ikke kun om arbejdstid. Det handler også om, hvordan forskellige livssituationer kan få bedre plads.

”Der er en tydelig interesse for, hvordan flere kan blive en del af arbejdsmarkedet, hvis virksomhederne tør se lidt bredere på, hvordan et job kan skrues sammen.”

Samtaler, vi deltog i

  • Det fleksible arbejdsliv v/Jobindex og Ældresagen: Mangler vi arbejdskraft – eller mangler vi modet til at tænke fleksibelt?
  • Drop flosklerne – match virkeligheden v/Velliv: Hvordan tiltrækker vi unge nyuddannede og får dem til at trives på arbejdspladsen?
  • Virksomhederne på frierfødder til seniorer v/Ældresagen: Sofie Linde var matchmaker, da tre virksomheder kæmpede om seniorernes gunst.

Og ellers et hav af netværksmøder!

Unge vil gerne udvikle sig, ellers smutter de

Et andet stort tema var, hvordan virksomheder kan tiltrække og fastholde unge medarbejdere. Her oplevede Malene, at debatterne kredsede mindre om generationer og mere om mennesker.

”Jeg oplevede faktisk, at mange var trætte af at tale om generationer. Det interessante var i stedet, hvordan virksomheder bliver bedre til at være tydelige om, hvad jobbet indebærer, og hvad man kan udvikle sig til.”

Den pointe understøttes af en ny undersøgelse fra Velliv Foreningen¹, som viser, at mange arbejdspladser oplever, at unge medarbejdere har andre forventninger end mere erfarne kolleger. Blandt efterspørger de mere feedback, mere dialog og større fokus på udvikling og balance mellem arbejde og fritid.

Undersøgelsen peger også på, at mange nyuddannede forlader deres første job relativt hurtigt, hvis jobbet ikke lever op til deres forventninger. Allerede inden for det første år har 26 % skiftet job igen.

Seniorer fylder mere på arbejdsmarkedet, end mange tror

Seniorer var også et gennemgående tema på Folkemødet. Her handlede debatterne om, hvordan virksomheder bliver bedre til at få øje på erfarne kandidater.

”Der blev talt meget om, at vi stadig har nogle forestillinger om seniorer, som ikke altid stemmer med virkeligheden.”

Tal fra Danmarks Statistik giver et konkret billede af, hvad der ligger bag den debat. Antallet af lønmodtagere i Danmark er steget med over 10 % siden 2020 – svarende til omkring 288.000 flere personer i job².

Ser man på aldersgrupperne, peger tallene da også på, at flere seniorer er i arbejde end tidligere, for antallet af lønmodtagere på 65 år eller derover er steget med omkring 59 % – den største procentvise stigning blandt alle aldersgrupper. Samtidig er beskæftigelsen vokset bredt på tværs af både sektorer og aldersgrupper.

Alligevel fyldte fortællingen om mangel på arbejdskraft mere i debatterne, end de faktiske beskæftigelsestal umiddelbart tilsiger.

”Jeg tror, vi stadig har nogle sejlivede forestillinger om, hvem virksomhederne leder efter. Men mange arbejdsgivere er faktisk blevet langt mere åbne over for erfarne medarbejdere, fordi de kan se værdien af både erfaring og stabilitet.”

Hvad siger det os om fremtiden?

Hvis Malene skal samle de mange samtaler fra Folkemødet i én observation, er det, at arbejdsmarkedet fortsat er under forandring.

”Jeg synes, det mest interessante var, at mange talte om de samme udfordringer, selvom de kom fra forskellige steder. Hvordan får vi flere med? Hvordan skaber vi arbejdsliv, der passer til flere mennesker? Og hvordan får vi virksomheder og kandidater til at finde hinanden på en måde, der holder på den lange bane?”

Der findes ikke ét svar på de spørgsmål. Men måske er det netop derfor, de fylder så meget lige nu.

Det kan du, som jobsøgende, tage med dig

Er du på udkig efter et nyt job, kan det være værd at bruge nogle af Folkemødets temaer som konkrete nysgerrigheder – både til dig selv og til de virksomheder, du er i dialog med.

Fleksbilitet

  • Hvordan arbejder virksomheden reelt med fleksibilitet – er det noget, der praktiseres, eller mest noget, der står i jobopslaget?
  • Passer den fleksibilitet, der tilbydes, til den livssituation, du selv er i lige nu?

Udvikling

  • Kan virksomheden konkretisere, hvordan du kan udvikle dig i jobbet, og stemmer det overens med det, du selv kan observere om hverdagen?
  • Har du selv gjort dine forventninger tydelige, så I begge går ind i ansættelsen med samme billede?

Hvis du er senior

  • Hvordan taler virksomheden om erfarne medarbejdere – og stemmer det overens med, hvem de rent faktisk ansætter?
  • Er der plads til individuelle og fleksible løsninger, eller forventes det, at alle passer ind i samme skabelon?

Ingen af spørgsmålene har ét rigtigt svar. Men de kan være med til at gøre det tydeligere, om et job og en arbejdsplads reelt passer til dig.

¹Det første job – En undersøgelse af arbejdspladsernes erfaringer med unge akademikere (2025). For Velliv Foreningen af M.B.C.

²Beskæftigelsen i Danmark. Danmarks Statistik.