Marketing & Web Coordinator til international virksomhed

Brænder du for international B-2-B-marketing og for at få en virksomhed til at skille sig ud?

Så er her en unik mulighed for at arbejde i en spændende og veletableret international virksomhed med en stærk position i sin niche. Vi sætter baren højt for vores marketing i bestræbelserne på at skabe resultater. Vi håndterer en større mængde marketingopgaver in-house for både Belman og for koncernens datterselskaber. Du vil derfor få en kontaktflade bestående af eksterne samarbejdspartnere, kolleger og forhandlere på tværs af landegrænser. Vi arbejder bredt med marketingdisciplinen og løser mange forskelligartede opgaver. Vi har travlt, og derfor søger vi nu dig som vores nye Marketing & Web Coordinator.

Du vil indgå i vores marketingteam, og med reference til Head of Marketing får du ansvar for egne opgaver. Der er tale om en nyoprettet stilling, hvorfor arbejdsopgaverne vil blive tilpasset løbende. Vi er en marketingenhed, som arbejder godt sammen og fordeler opgaverne imellem os, så vi udnytter hinandens kompetencer bedst muligt. Vi skal ikke kunne alt hver især, men supporterer hinanden med hver vores styrker. Du vil derfor, som det rette match, få indflydelse på både opgaverne, stillingen og din fremtidige udvikling.

Arbejdsstedet er i Esbjerg, og stillingen er fuldtid.

Dine opgaver vil blandt andet være:

Stillingen omfatter en bred vifte af websiteopgaver, som alle - store som små - ønskes løst med fokus på kvalitet og finish for optimal understøttelse af Belmans mål. Du får en praktisk orienteret rolle, hvor du arbejder med mange af de samme typer websiterelaterede opgaver på tværs af Belman Groups virksomheder (Belman, Belman-UK, Belman India og Belman Design) omfattende:

  • Websitemanagement og optimering igennem løbende opdatering, vedligeholdelse og praktiske tilretninger af eksisterende sider, formularer etc.
  • Oprettelse af nye sider inkl. planlægning, strukturering og opbygning, herunder udarbejdelse af simple wireframes, forslag til sidelayout samt opsætning og publicering af tekst, billeder, grafik, formularer og øvrigt indhold (billeder og i mange tilfælde også teksterne leveres af andre i afdelingen).
  • Implementering af on-page SEO/GEO-anbefalinger fra vores eksterne bureau.
  • Oprettelse, opdatering og vedligeholdelse af sprogversioner (oversættelser leveres af andre).
  • Kvalitetssikring igennem kvartalsvise on-page-audits med fokus på kontrol af indhold, layout, links, funktionalitet og overholdelse af vores visuelle identitet. Ligeledes grafiske audits i samarbejde med andre i afdelingen, inkl. udvælgelse, tilpasning og placering af billeder, grafik og tekst, så vores websites fremstår professionelle, overskuelige og visuelt sammenhængende.
  • Deltagelse i arbejdet med monitorering af brugeradfærd samt identificering af forbedringsmuligheder samt tilpasning af vores websites til målgruppernes behov, udvikling og rejser.
  • Behjælpelig med udarbejdelse, omskrivning og optimering af tekster til nye og eksisterende websider.
  • Udarbejdelse og vedligeholdelse af interne retningslinjer for struktur, layout, indholdsopsætning og ensartet præsentation på vores websites (til eget og internt brug).
  • Deltagelse i vurdering, test og anvendelse af potentielle AI-værktøjer og agenter, der kan understøtte og effektivisere websiteopgaver.
  • Diverse marketingrelaterede opgaver, som løbende kommer til, i takt med at stillingen og dine kompetencer udvikler sig.

Vi søger en Marketing & Web Coordinator, der…

  • Har erfaring fra en lignende stilling og gerne indenfor international B-2-B-marketing.
  • Da koncernsproget er engelsk, skal især dine engelskkundskaber være på et højt niveau, både mundtligt og skriftligt. Vores marketingmateriale udfærdiges på engelsk, tysk, spansk og fransk og derfor er kendskab til øvrige sprog ligeledes en fordel, men ikke et krav.
  • Har praktisk erfaring med CMS-systemer, gerne WordPress og gerne fra internationale websites med flere sprogversioner.
  • Har forståelse for vigtigheden af både SEO, GEO og UX, uden nødvendigvis at være specialist.
  • Er vant til at arbejde i henhold til en fastsat designlinje.
  • Er hurtig til at lære ny marketingsoftware og har interesse herfor. Kendskab til eller erfaring med programmer såsom Sleeknote, Matomo, InDesign, Photoshop, etc. er en fordel, men ikke et krav.
  • Tager med en systematisk og struktureret tilgang effektiv hånd om de arbejdsopgaver, der stilles, med sans for detaljerne.
  • Er kreativ og har øje for grafisk elegance kombineret med gode skriftlige evner, målgruppebevidsthed samt forståelse for brugervenlighed og god struktur.
  • Har godt humør, er handlekraftig og vant til at styre og eksekvere egne marketingopgaver med fokus på at løbe dine opgaver i mål til aftalt tid.
  • Forstår vigtigheden af at skabe gode marketingresultater som hold, men også vigtigheden af at drive egne opgaver selvstændigt i mål til fordel for hele holdet.
  • Har en naturlig interesse for marketing og er interesseret i den teknologiske udvikling inklusive mulighederne med AI.

Vi tilbyder dig

Et spændende og alsidigt job i et team af dygtige og engagerede kollegaer i en international virksomhed, hvor alle arbejder i samme retning. Her møder du kollegaer med forskellige fagligheder og baggrunde, som deler viden, hjælper hinanden og gerne går i detaljer – især når det handler om kompensatorer. Belman er en vækstorienteret virksomhed, med en international kultur, hvor vi arbejder på et højt fagligt niveau. Der er derfor plads til, at du kan udvikle dig gennem alsidige opgaver med selvstændighed og ansvar.

Med kontor og produktion på samme adresse kommer du tæt på både kollegaerne og de produkter, som du skal være med til at formidle. Løn efter aftale og kvalifikationer samt pension, sundhedsforsikring og frugt- og frokostordning. Frokosten giver mulighed for at mødes på tværs af afdelinger, og der er desuden en velfungerende personaleforening med mange arrangementer.

Tiltrædelse

Gerne hurtigst muligt.

Søg stillingen...

Er stillingen noget for dig, så send endelig din ansøgning og dit CV til os på: hr.dk@belman.com, senest 24. november 2026.

For yderligere oplysninger omkring stillingen kan Head of Marketing Ann Glargaard Nielsen kontaktes på e-mail: an@belman.com eller telefon (+45) 2721 7019.


Belman designer og ordreproducerer stålkompensatorer til en lang række industrier såsom olie- og gasindustrien, energisektoren (bl.a. konventionelle kraftværker og atomkraftværker), stålindustrien, skibsindustrien og kemisk industri. Belman er en af de ledende producenter i Europa, og 95% af det producerede eksporteres Worldwide. Belman satser på kvalitet, og har derfor en lang række godkendelser inden for produktområdet og er medlem af EJMA. Belman er grundlagt i 1994, og er ejet af den svenske industrikoncern Indutrade AB.

Læs mere på: www.belman.com