Supply Chain Analyst til global produktionsvirksomhed

– med fokus på data, processer og optimering af forsyningskæden

Vil du bruge dine analytiske evner til at skabe struktur, kvalitet og forbedringer på tværs af en international forsyningskæde? Hos FlowCon får du en bred rolle tæt på den daglige drift, hvor du arbejder med stamdata, indkøb, forecasting, lagerstyring og udvikling af nye processer.

Du får muligheden for at blive en del af FlowCon International, som udvikler, producerer og sælger differenstryk-uafhængige kontrolventiler (PICVs) og dynamiske strengreguleringsventiler til den globale HVAC-industri.

Jobbet

Som Supply Chain Analyst bliver du en central medspiller i arbejdet med at skabe mere struktur i vores forretningsprocesser og styrke udnyttelsen af data og systemer. Du refererer til vores COO og understøtter organisationen med analyser, opfølgning og eksekvering af forbedringsinitiativer.

Rollen kombinerer driftsnære opgaver med udvikling og optimering. Du får blandt andet ansvar for kvaliteten af stamdata i Visma, og du bidrager til at etablere stærkere processer for forecasting, kapacitetsstyring og KPI-opfølgning.

Du får base på vores hovedkontor i Slagelse, tæt på E20 afkørsel 39, og samarbejder bredt med kolleger inden for blandt andet indkøb, produktion, lager, kvalitet og salg.

Dine primære opgaver

  • Have det overordnede ansvar for oprettelse, opdatering og kvalitetssikring af stamdata i Visma, herunder ordrestørrelser, lead times, transporttider, safety stocks, priser og alternative varer.
  • Skabe struktur og ensartethed i processer og i anvendelsen af stamdata på tværs af organisationen.
  • Udarbejdelse af leverandørforecasts.
  • Sikre en struktureret ind- og udfasning af produkter.
  • Optimere anvendelsen af ERP-systemet og arbejde med beregning og simulering af blandt andet re-order points og safety stocks.
  • Bidrage til etablering af processer for forecasting og kapacitetsstyring.
  • Deltage i eller lede implementeringen af nye processer og systemer, herunder sikre relevant dokumentation.
  • Etablere, analysere og følge op på KPI’er inden for lager, forsyning, produktion, logistik og kvalitet.
  • Identificere flaskehalse og forbedringsmuligheder i forsyningskæden.
  • Udarbejde analyser, rapporter og præsentationer til interne interessenter.

Hvem er du?

Du er analytisk stærk, struktureret og nysgerrig på, hvordan data og processer kan omsættes til konkrete forbedringer. Du kan være nyuddannet eller nogle års relevant erfaring. Det vigtigste er, at du har lyst til at arbejde både detaljeorienteret og forretningsnært i en rolle med mange kontaktflader.

Vi forestiller os, at du har en relevant teknisk eller kommerciel uddannelse på bachelor- eller kandidatniveau, indenfor produktion, logistik eller Supply Chain Management. Du kan også være produktionsteknolog eller have en tilsvarende baggrund.

Vi lægger vægt på, at du:

  • har stærke analytiske evner og kan omsætte data til handling.
  • har forståelse for logistik, supply chain og gerne Lean.
  • arbejder struktureret, systematisk og følger opgaver til dørs.
  • er selvstændig, handlingsorienteret og løsningsfokuseret.
  • kommunikerer klart og samarbejder godt på tværs af faggrupper.
  • har erfaring med dataanalyse og er skarp i Excel.
  • har kendskab til ERP-systemer; erfaring med Visma er en fordel, men ikke et krav.
  • behersker engelsk skriftligt og mundtligt.
  • gerne har erfaring med Power BI eller andre BI-værktøjer.
  • er nysgerrig på, hvordan AI kan anvendes til proces- og forretningsoptimering.

Vi tilbyder

Du bliver en del af et professionelt og uformelt arbejdsmiljø, hvor vi værdsætter samarbejde, engagement og initiativ. Du kan se frem til en spændende stilling i en global virksomhed med mulighed for både personlig og faglig udvikling. Du introduceres gennem en grundig on-boarding til vores produkter, processer og systemer med støtte fra erfarne kolleger.

Vi tilbyder fleksibilitet i hverdagen samt løn efter kvalifikationer, pension og sundhedsforsikring.

Bliv en del af FlowCon

Lyder dette som noget for dig? Så send din ansøgning og dit CV via 'Ansøg'-knappen nederst senest den 26.10.2026.

Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte:
Morten Eriksen, COO, M: +45 20 78 75 00

Om os

FlowCon International er en dansk produktions- og handelsvirksomhed, der udvikler, producerer og sælger differenstryk-uafhængige kontrolventiler (PICVs) og dynamiske strengreguleringsventiler til den globale HVAC-industri. Vi har produktion i både USA og Danmark og salgskontorer i en række lande.

Vi er visionære og fokuserer på innovative og bæredygtige løsninger, der reducerer energiforbruget og minimerer miljøpåvirkningen.

Læs mere om virksomheden på www.flowcon.com.


Jobbet søges via QuickApply på Jobindex.