Din browser (Safari 1.0) er mere end 3 år gammel.
Vi anbefaler at du opgraderer til den nyeste version, da vi ellers ikke kan garantere at alt funktionalitet på Jobindex vil fungere korrekt.
Kaare Danielsen og Jobindex har fælles fokus

Af Jytte Lund Larsen, www.coaching-unique.com
Direktør Kaare Danielsen skriver en personlig hilsen på sin jobportal – Jobindex. Og selvom en søgemaskine styrer Jobindex føler man sig velkommen.
Kaare Danielsen udviklede en søgemaskine i 1996, og i dag har Kaare Danielsen Danmarks største jobportal Jobindex, der skaber et komplet overblik over jobs i Danmark. Når virksomheder, foreninger og organisationer slår jobs op, registrerer søgemaskinen det gratis. Det kræver bare, at virksomhederne slår job op på deres egen hjemmeside.
Kaare Danielsen efterlever sin mission, og nu har han over 100 medarbejdere. Han fortæller med et skævt telefonsmil under mit interview, at medarbejderne ikke længere selv behøver at vande blomster. Men følelsen af sammenhold og samarbejde er vigtig i en organisation, fordi det er energi nedefra og oppefra, der giver den samlede energi i en virksomhed. Den energi føler jeg, når jeg logger ind på Jobindex.
Jeg har spurgt Kaare Danielsen, hvad man skal gøre for at være proaktiv på en portal?
Han svarer, at man skal søge andre jobs end dem, man plejer. Det råd brugte jeg selv, for jeg ville have et job. Jeg kunne få job i to uger som kundeservicemedarbejder.
Her skulle jeg løse opgaver, der havde en deadline. Jobbet krævede, at jeg stod ud af sengen klokken fem om morgen og kunne arbejde i otte timer. Alternativet var at få fri klokken 23 og så møde klokken 15. Men det var bedre end at være arbejdsledig, for jeg ville få friheden tilbage. Nu tænker du sikkert, kære læser, at du ikke har lyst til at stå tidligt op til et job, du kun har for to uger.
Inden man gik i gang var der en prøve, hvor jeg lærte at sælge ved at ringe op. Jeg vidste ikke, hvem der var i den anden ende, og jeg krummede tæer de første gange, svedte og bed mig selv i tungen.
En anden fordel var at træffe unge kolleger, der udstrålede energi, og jeg ville få en chef, der kunne være min søn, men der var altså ikke nogen, der så skæv til, at jeg har haft min 60 års fødselsdag. Jeg fik telemarketingjobbet og skulle starte nogle dage senere. Men jeg lyder ikke troværdig, for jeg køber ikke selv, når jeg bare bliver ringet op. Men inden jeg sagde det til firmaet, mærkede jeg efter, om jeg ville være en troværdig telefonsælger. Det er jeg ikke.
Så det sagde jeg til firmaet, og vi blev enige om, at det var bedst, at jeg ikke startede. Det viste mig, at man skal være tro mod sine værdier. Men jeg lærte altså, at kanvasmetoden giver bonus, hvis jeg selv udstråler energi. Og mit møde med telemarketing gav energi og en slags lyst til at udfordre ved at skrive flere ansøgninger.
Efter kort tid fik jeg et fuldtidsjob inden for min uddannelse. Her var konklusionen, at jeg lærte af at prøve kræfter med min skræk for teknik.
Kaare Danielsen siger også, at en anden jobsøgningsstrategi giver nye muligheder. For eksempel kan et job som telemarketingsmedarbejder ende med, at man bliver controller eller salgschef. Det blev jeg nu ikke, men jeg fik job som HF-lærer, hvor jeg også er fjernunderviser i psykologi og dansk. Og det job havde jeg ikke turdet tage, hvis ikke jeg havde prøvet usikkerhedens land som telemarketingsmedarbejder i tre timers prøvetid, for jeg er ikke it-haj. Nu glæder jeg mig til hver gang, når jeg skal rette nye opgaver, og jeg er ved at blive ven med firstclass.
Kaare Danielsen siger, at det er vigtigt, at man viser energi og engagement, hvis man vil have et job. Ligeledes mener han, at man som ansøger også skal huske på, at arbejdsgiveren også kan være nervøs for at møde en ansøger. Men at være fælles om motivationen og energien i mødet er en vigtig krumtap for den eventuelle fælles sti fremover.
Kaare Danielsen er det, han siger, for efter at han fik kandidatgrad og ph.d. i datalogi og HD, tager han til USA og gør kanvas. Efter et stykke tid har Kaare Danielsen et job, så han er selv en rollemodel for sin portal. Og netop hans energi gjorde mig til en fast bruger af Jobindex.
Så måske skulle du også prøve Jobindex?