Klar til et eventyr? Samsø Efterskole søger lærere

Vil du gå hjem fra arbejde hver dag med en følelse af, at du har gjort en forskel?

Vil du samtidig gerne have frihed til at undervise på tværs af fagområder og skabe engagerende og kreative læringsforløb? Og kan du se dig selv som øbo på en af Danmarks smukkeste øer? Hvis du tænker Ja tak, det er lige mig! så søg en af disse stillinger.

Fra den 1. januar søger vi en ny kollega i en fast stilling. Og fra den 1. februar søger vi en barselsvikar. Stillingen er et 5 måneders vikariat med mulighed for forlængelse.

Begge stillinger er fuldtid og indebærer undervisning samt tilsyn.

Vi søger bredt i boglige fag. Det er dog en stor fordel, hvis du kan undervise i matematik.

Vi tilstræber, at vores undervisere både underviser i boglige fag og valgfag, så hvis du har spændende kompetencer eller interesser, må du meget gerne nævne dem i din ansøgning.

Vi forestiller os, at du:

  • Er uddannet lærer og kan inddrage varierede undervisningsformer.

  • Har sans for vejledning og kommunikation samt udviser rummelighed og omsorg for eleverne.

  • Er dygtig til faglig formidling – både til eleverne og i kontakten med deres forældre.

  • Evner at skabe gode relationer.

Vi tilbyder:

  • Opstarts bolig på skolens matrikel.

  • Fantastiske kollegaer og en arbejdsplads med en uformel omgangstone samt en fælles interesse i at udleve vores vision om, at eleverne gennem dannelse, personlig udvikling og refleksion får lagt en solid grundsten for deres fremtid.

  • Mulighed for at prøve kræfter med efterskoleformen.

  • Et spændende, alsidigt og meningsfuldt job, hvor du har mulighed for at gøre en forskel for 150 unge mennesker.

Samsø Efterskole er en Grundtvig/Koldsk Efterskole, hvor vi tror på, at samtalen mellem elever og lærere er et centralt omdrejningspunkt. Gennem dialog udvikler vi os og får en dybere forståelse af det fællesskab, vi er en del af. Vores inkluderende miljø sikrer, at eleverne trives og udvikler sig både fagligt, socialt og personligt.

Læs mere om Samsø Efterskole på www.samsoefterskole.dk

Yderligere oplysninger om stillingen kan fås ved henvendelse til forstander Jannick Marschall på telefon 26 70 08 94.

Ansøgningen sendes til skolens mail på info@samsoefterskole.dk senest den 16. november 2025.

Samtaler afholdes tirsdag den 25. november i uge 48. Forventet ansættelse: Henholdsvis 1. januar og 1. februar 2026. Ansættelse sker i henhold til gældende overenskomst mellem LC og Finansministeriet.

Skriv venligst i din ansøgning at du fandt jobbet på Jobindex