Har du lyst til at få en central rolle i at sikre trivsel, arbejdsglæde og kvalitet i en travl og spændende hverdag? Så er du måske vores nye vagtplanlægger på operationsgangen i Anæstesiologisk Afdeling på Slagelse Sygehus pr. 1.december 2025

Om os

Vi er et stort og dynamisk operationsafsnit med 13 operationsstuer og et højt patientflow af både akutte og elektive patienter. Her samarbejder mange forskellige faggrupper og uddannelsessøgende, og vi er en kompetent og engageret medarbejdergruppe på ca. 60 operationssygeplejersker fordelt på specialerne kirurgi, ortopædkirurgi og gynækologi.

Vi lægger stor vægt på en vagtplan, der både tilgodeser afdelingens behov og giver medarbejderne mulighed for et godt arbejdsliv i balance. En god vagtplan er med til at sikre både trivsel og høj kvalitet i patientbehandlingen – og her får du en nøglerolle.

Din rolle

Som vagtplanlægger bliver du ansvarlig for at tilrettelægge fremmøde og vagtplaner i tæt dialog med både medarbejdere og oversygeplejerskerne i afdelingen. Din tilstedeværelse er vigtig, og derfor arbejder du 32 timer om ugen i dagstid på hverdage med fysisk fremmøde i afdelingen.

Du bliver den person, der med overblik, struktur og god kommunikation sikrer, at den daglige drift hænger sammen – også når uforudsete udfordringer opstår.

Dine arbejdsopgaver

  • Udarbejde og opdatere møde- og fremmødeplaner
  • Indberette afvigelser og håndtere ønsker til vagtplan
  • Varetage ferieplanlægning i samarbejde med oversygeplejersker
  • Håndtere daglige og akutte udfordringer i relation til vagtplanlægning
  • Introducere nyansatte til vagtplansystem, afspadsering og overenskomster (i samarbejde med oversygeplejersker)
  • Sikre god dialog med operationssygeplejerskerne om planlægning og behov

Vi søger dig, der

  • Har erfaring med vagtplanlægning – gerne i KMD OPUS-vagtplan
  • Har en administrativ eller sundhedsfaglig baggrund med interesse for planlægning
  • Har gode IT-kompetencer og lyst til at lære nyt
  • Kender til – eller vil sætte dig ind i – overenskomster og arbejdstidsaftaler
  • Arbejder systematisk og detalje orienteret, men ser muligheder frem for begrænsninger
  • Er imødekommende, serviceminded og kommunikerer klart og tydeligt

Vi tilbyder

  • En central og meningsfuld funktion i et velfungerende team
  • Et spændende og afvekslende arbejdsmiljø med mange samarbejdsflader
  • Et stærkt fagligt miljø med fokus på trivsel og fleksibilitet
  • Fast dagarbejde i et skema på 32 timer om ugen pr. 1. december 2025

Er du interesseret?

Hvis du kan se dig selv i stillingen som vagtplanlægger hos os, hører vi meget gerne fra dig.

Ønsker du at høre mere om stillingen er du velkommen til at kontakte oversygeplejerske Pia Christina Prüter tlf.29257141 eller mail pcp@regionsjaelland.dk eller oversygeplejerske Gitte Christensen tlf.21229853 eller mail gci@regionsjaelland.dk

Samtaler afholdes i uge 43 tirsdag den 21/10-25

På Næstved, Slagelse og Ringsted sygehuse sætter vi en ære i at samarbejde på tværs af afdelinger, sygehuse, kommuner og praktiserende læger, fordi det gavner vores patienter. Derfor hedder vores strategi også "Sammen er vi bedst".

Vi har stor tillid til vores medarbejdere og tror på, at åbenhed og frihed skaber udvikling og nytænkning i dagligdagen, så der bliver kortere vej fra ord til handling.

Vi arbejder aktivt med bæredygtighed på flere planer. Både hvad angår miljø, men også omkring vores behandlingsforløb og arbejdsgange. Og kan vi gøre tingene smartere, gør vi det.

Vi lægger stor vægt på, at vores medarbejdere trives. Derfor har vi fokus på såvel tryghed og udviklingsmuligheder, balance mellem arbejde og fritid og en veltilrettelagt onboarding.

Alt det mener vi, er med til at skabe arbejdsglæde hos medarbejderne. En arbejdsglæde, der også er med til at skabe tryghed og tilfredshed hos dem, vi er her for - nemlig patienterne.

Skriv venligst i din ansøgning at du fandt jobbet på Jobindex