Over- og under overskrift:

Ultra energisk og iderig Hjælpende- ven '(handicap-hjælper)', med god forståelse for at være mere end bare en hjælper søges til onsdag hver 14.
dag (24 timer klokken 09-09).

Jeg søger en hjælper,
eller som jeg plejer at kalde det, en god ven for livet.
En med den rette passion og ambition.
Og en der rent faktisk gider og deltage i alle mine daglige aktiviteter og sociale arrangementer.

Kort sagt: Jeg søger ikke en hjælper, men en voksen legekammerat :)

Og hvis du har den rette energi og entusiasme, så kan du få en stilling på 2 vagter om måneden + vikar vagter.


Om mig:

Jeg hedder Kong Mike Tinning, jeg er 32 år og kommer fra en lille by ved navn Vellev, men har nu slået mig ned i Trige (lidt udenfor Aarhus).

Jeg sidder i kørestol, men på trods af det er jeg stadig meget aktiv og glad for livet.
Jeg kan godt lide at vise omverdenen at selvom man har nogle udfordringer i livet, så kan man sagtens, (på trods af det) være ligesom alle andre.

Og jeg er utrolig sjov (hvis jeg altså selv skal sige det).
Igennem utrolig meget pik og patter, snak og jokes -og det er bestemt ikke alle der kan holde til det.
Men jeg er også god til at mærke efter hvor at samtalen skal gå hen imod.

Jeg elsker at være aktiv og bruge min egen krop igennem styrk- og kardio træning, svømning, sauna-gus, fysioterapi og protein indholdig kost.
Jeg synes ikke der er noget federe end at gennemgå en kropslig forandring.

Desuden går jeg også meget op i at være social igennem familie og vennebësøg, som jeg også bruger meget tid på.
Jeg bryder mig ikke om bare at sidde stille f.eks. foran fjernsynet hele dagen!
Tre gange Tv, om ugen erí rigeligt til mig.

Jeg skiller mig 'nok lidt" ud fra mængden, i og med at jeg faktisk slet ikke går op i at en hjælper kan udføre hjælpen på en yderst professionel måde, men jeg går meget mere op i et naturligt venskab. -Alle kan med tiden lære at tørre røv ordentligt.


Mine forventninger til dig som, ven/'hjælper':

Jeg går rigtig meget op i at finde den helt rigtige hjælper fra start, sådan at jeg undgår at bruge for meget tid og energi på at finde en hjælper og derfor nøjes jeg ikke med nogle der ikke 100 procent lever op til mine forventninger.

Hos mig skal man ikke forvente at sidde stille. Jeg forventer at en ven/hjælper også er aktiv og social. Og måske endda har nogle af de samme interesser, som jeg.
Du må meget gerne have meget krudt i røven, da det er rigtig vigtigt for mig at du selv også er aktiv, glad, har energi og ikke mindst sjov.

At du ikke bare er typen der ville sidde og læse en bog, sidde med computeren, ville sove eller sidde og slappe af i sofaen.
Jeg elsker at være ude blandt andre og få nogle nye indtryk største-delen af dagen og jeg forventer det samme,af dig.

At du er tilstede og nærværende - Stort set hele tiden - ikke typen der har de professionelle briller på, men en der i stedet går mere op i det venskabelige aspekt.

Jeg har brug for en som ikke kun ser det at være her hos mig som et arbejde, men som et venskab! Hvor du skal hjælpe mig med at få min hverdag til at fungere.

Mit hold:

Mit team består p.t. af' 5 (hjælpende venner).

Hvis du også har et eller andet selvstændigt ved siden af, ligesom alle de andre i teamet og ikke kun som hjælper. Så er det konge!

Og en der vil være deltagende i min aktive hverdag og måske også selv er fysisk aktiv?

Jeg ansætter ikke nogen der er yngre end mig og/eller kun,
lægger vægt på at man kan udføre alle de huslige pligter til perfektion.

Jeg ansætter kun nogen på 2-4 vagter om måneden. I og med at det bliver alt for trivielt at gå op og ned af den samme person, flere dage i træk.

Da jeg ser mine hjælper, som mine rigtig gode venner.
Det mener jeg faktisk er ret naturligt når man skal tilbringe så meget tid sammen.

Søger du en kammerat for livet!
Så skriv en personlig besked til mig på:
miketinning@hotmail.com

Jobannoncen er indrykket på Jobindex.