Fonden DBK
Køge
Jobindex recruiting on behalf of Fonden DBK

Bliv D365-udvikler hos Fonden DBK – Her er et stærkt ERP-system alfa og omega

Velkommen til DBK – vi leverer alle Danmarks bøger. Vi søger en D365 FO & SCM-udvikler til at supplere vores i forvejen stærke team.

Hos Fonden DBK løser vi hele den danske forlagsbranches logistikudfordringer. Vi sørger kort sagt for, at danskerne har noget at læse.

Som vores nye D365-udvikler får du 140 kolleger på vores hovedkontor i Køge og vores lager i Haslev. Du bliver en del af vores erfarne IT-afdeling med 6 dygtige kolleger, primært udgjort af udviklere.

Sæt dit præg på et kerneområde i vores organisation og strategi

Ordrebehandling, lagerstyring og logistik er vores kerneforretning. Det betyder, at vi stiller høje kvalitetskrav til vores D365-anvendelse – at den er nøje tilpasset vores egne og vores kunders behov og krav. Det kræver et alsidigt og dygtigt IT-team – vi har solid erfaring i at optimere vores ERP-systemer, så de gør processerne enklere og mere effektive for os og vores samarbejdspartnere.

Jan von der Recke, der er CIO og din nærmeste leder.

Derfor har DBK brug for en dygtig D365-udvikler til at supplere de interne- og eksterne D365-ressourcer, der er i forvejen.

Du indgår dermed i en afdeling, hvor der er rig mulighed for at sparre om udfordringerne, og hvor I sammen har tid til at lave de bedst mulige løsninger.

Masser af forretningsidéer og tasks – det bliver bestemt ikke kedeligt

I din første tid i rollen vil du tilegne dig viden om vores forretning og eksisterende systemer, så du er klædt godt på. Vi har et strategisk roadmap klar, og det betyder, at det bagvedliggende arbejde og visionen i forbindelse med fortsat optimal anvendelse af ERP er klart defineret.

Du kommer til at bruge størstedelen af din tid på optimering af vores D365 SCM & FO-løsning, ligesom du også kommer til at bruge en mindre del af din tid på drift og vedligeholdelse. Med udgangspunkt i vores interne og eksterne kunders ønsker og krav skaber du sammen med dine kolleger features, der effektiviserer deres opgaver.

Det kan fx være, at du skaber muligheden for at følge transporten af varer i realtime, eller at du automatiserer manuelle processer. Det første store projekt, du kommer med på, vil være at strømline integrationen til vores WMS systemer, som anvendes på vores 2 store lagre.

Der er masser af ting at tage fat på, og du kommer ikke til at løbe tør for spændende opgaver ift. forretningsidéer og features – IT er nemlig med i hele værdikæden fra bogbestillingen, produktionsordren, til distributionen og til pakken kommer frem til kunden

Jan von der Recke

Hvem vi søger.

Vi søger en løsningsorienteret D365-udvikler, der har erfaring med at designe, udvikle og implementere komplekse tilpasninger og integrationer til at understøtte processer i logistik, lagerstyring og produktion. Vi søger derfor dig, der:

  • Har erfaring med at udvikle i D365 SCM & FO.
  • Har erfaring med X++ og C# samt brug af Visual Studio og LCS (Lifecycle Services).
  • Har erfaring med Azure og Application Insigths.
  • Har solid erfaring med udvikling af API og integrationer.
  • Kan tale dansk og engelsk på professionelt niveau.

Har du spørgsmål til jobbet?

Tag endelig fat i Senior IT-rekrutteringskonsulent Jens Wang på 72 45 90 74. I rekrutteringsprocessen har vi kun brug for dit CV, som du kan sende via "Ansøg"-knappen nedenfor senest d. 22. december. Vi indkalder løbende til samtale, så du anbefales at søge snarest muligt. Vi kan indledningsvist nøjes med dit CV. Du er mere end velkommen til at bruge de første linjer af CV’et på at fortælle, hvorfor du er interesseret i jobbet. CV’er, der ikke er sendt via linket, kommer ikke i betragtning. Opstart er snarest muligt, men vi venter selvfølgelig på den helt rigtige kollega.


Om Fonden DBK

  • Vi servicerer over 700 forlag og mere end 450 forhandlere. Vi faciliterer en samhandel, mellem forlag og forhandlere, der er optimeret til den danske bogbranche.
  • Vi leverer dagligt til danske boghandlere og forhandlere samt flere tusinde institutioner og virksomheder i Danmark og udlandet. DBK leverer også dag-til-dag til private i Danmark og i udlandet på vegne af webshops.
  • Vi favner alle slags kunder, store som små. Vi er stolte af, at kunder som f.eks. specialiserede forlag og de største internetforhandlere er at finde i vores kundeportefølje.
  • Vi lagrer, plukker, pakker og afsender dagligt store mængder bøger til og for den danske bogbranche, og behandler vi rigtigt mange ordrelinjer i vores systemer
  • Vores produktionsapparat i Køge er leveret af Witron som også har leveret WMS-systemet, der er forbundet til vores ERP-system – Microsoft Dynamics 365FO.

Jobbet søges via QuickApply på Jobindex.

Your recruitment process with Jobindex

Jobindex is the recruitment partner for this position. We read incoming applications and continuously hand over relevant candidates to the company. You read read more about our recruitment process on the page Recruitment process.