
Odense Friskole søger en indskolingslærer til fast fuldtidsstilling fra 1. januar 2026
Vi - en grundtvig-koldsk friskole midt i Odense - søger en lærer, som i samarbejde med skolens øvrige medarbejdere, ledelse og forældre vil medvirke aktivt til, at skolens værdigrundlag og dannelsessyn understøtter skoledagen, udfordres og videreudvikles.
At være lærer på Odense Friskole betyder, at du vil blive en vigtig del af et fællesskab hvor dannelse, faglighed, forældresamarbejde og praktisk-musiske aktiviteter prioriteres højt. Mødet mellem lærer og elev er helt centralt på skolen, og vi vægter nysgerrighed, medbestemmelse og demokratisk dannelse højt.
Hvis du brænder for at undervise i indskolingen, er dansklærer og du er uddannet læsevejleder, så tøv ikke med at sende din ansøgning til os.
Som indskolingslærer bliver du en del af et indskolingshus, der arbejder sammen i forskellige teams. Som læsevejleder vil du være en del af et team med tre vejledere, hvor du som udgangspunkt har fokus på eleverne i indskolingshuset.
Til en samtale vil vi selvfølgelig være nysgerrige på, om du brænder for andre fag eller har andre idéer eller kvalifikationer, der kan komme i spil. Det vil for eksempel være fantastisk, hvis du også kan undervise i idræt - eller kan spille til morgensang.
Vi søger en kollega, som er optaget af det forpligtende fællesskab og har lyst til at samarbejde med ledelsen, kollegaer og forældre om elevernes udvikling, trivsel og læring.
Du er meget velkommen til at kontakte os på 6612 1571, hvis du vil høre mere om skolen og stillingen.
Læs også gerne på vores hjemmeside: https://odensefriskole.dk/
Ansøgningsfrist er fredag den 31. oktober kl. 12.00.
Samtaler afholdes i uge 46.
Send din ansøgning i én samlet PDF-fil til: of@odensefriskole.dk
Ansættelserne sker i henhold til overenskomst mellem Finansministeriet og LC.