Leasing Fyn A/S
Odense SV

Finansbachelor i praktik hos Leasing Fyn i Odense

Læser du finansbachelor og skal i praktik til august 2026? Er du nysgerrig på at lære mere om leasing? Brænder du for god service og stærke relationer?

Tænker du ”Yes, jeg er klar”, så grib muligheden for at blive en del af et fantastisk team.

Spændende læring om Leasing

I praktikforløbet på 5 måneder vil du komme rundt i Leasing Fyn og få indsigt i vores forskellige forretningsområder. Det vil give dig en generel forståelse for processer og arbejdsgange i et Leasing-hus, hvor du får mulighed for at snuse lidt til det hele og dermed få et overblik over leasingprocessen fra a-z. Dygtige og gode kolleger vil hjælpe dig med at

  • Forstå leasing som finansiel serviceydelse
  • Få indsigt i kunder og koncepter samt kreditbehandling indenfor leasing
  • Lære om administrative arbejdsprocesser, forretningsgange og leasingdokumenter
  • Arbejde digitalt med kundedata, produktdata og web-koncept

Du er udadvendt og god til kundedialog

At være ansvarsbevidst og arbejde struktureret er naturligt for dig, og du trives med positive dialoger med både kollegaer og kunder. Som person er du lærenem og god til at sætte dig ind i nye arbejdsgange og systemer.

Du kan sætte kryds ved, at du

  • Er nysgerrig og åben overfor nye opgaver
  • Er vant til at tage ansvar for din læring
  • Har flair for både tal og mennesker

Vi ligger kun 5 km fra Odense Centrum, så bor du i Odense, er der mulighed for en frisk cykeltur, som klarer hjernen om morgenen og eftermiddagen. Samtidig slipper du for at smøre madpakke, da vi har kantineordning.

Bliv en del af et aktivt hus

Vi har en uformel og rar omgangstone, samtidig med at vi arbejder seriøst – sammen skaber vi et godt kollegaskab, fælles succeser og vores unikke Leasing Fyn kultur.

Er du blevet nysgerrig på et praktikforløb hos Leasing Fyn, så sæt dig til tasterne og send din ansøgning, CV og eksamenspapirer til hr@leasingfyn.dk eller upload under kontakt på www.leasingfyn.dk (Vælg ’Ansøgninger til job i Leasing Fyn’ under kontaktperson) – gerne senest d. 14. november 2025.

Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte HR-konsulent, Hanne Møller på tlf. 8844 0163 eller på hbm@leasingfyn.dk.


Hvem er vi?
Leasing Fyn er specialister i finansiel leasing og driver virksomheden efter sunde værdier, hvor vi arbejder efter at være relationsorienterede, tilgængelige, fleksible, troværdig og seriøse.

Vi er p.t. 60 medarbejdere, og virksomheden er ejet i fællesskab af Fynske Bank A/S, Middelfart Sparekasse og SJF Bank A/S. I 2024 indgik Leasing Fyn nye leasingaftaler for 1,2 mia. kr. Leasing Fyn bor i skønne lokaler i Odense SV. Besøg os på www.leasingfyn.dk.