
EjendomDanmark søger eventkonsulent
Brænder du for at skabe succesfulde events, arrangementer og webinarer for vores medlemmer? Så er du et godt bud på vores nye eventkonsulent hos EjendomDanmark. Vi søger dig, der kan følge et arrangement fra idé til succesfuld afvikling – og som har styr på hele processen undervejs.
EjendomDanmark arbejder for vores medlemmer. En vigtig del af dét er vores arrangementer og events, der i størrelse spænder fra vores årlige og ambitiøse topmøde til vores løbende webinarer. Vi søger nu en ny kollega, der bliver det faglige omdrejningspunkt på vores arrangementer og netværksaktiviteter.
Hverdagen for vores nye eventkonsulent er afvekslende: Nogle dage foregår planlægningen på kontoret, mens andre dage går med at afvikle et arrangement. Som vores eventkonsulent styrer du det hele med sikker hånd.
Lidt mere om jobbet
- Du bliver det primære omdrejningspunkt på vores arrangementer, der dækker alt fra aktiviteter på Folkemødet til konferencer
- Du har snor i arrangementer og netværk fra idéfasen til eksekvering og samarbejder med dine kollegaer og eventuelle samarbejdspartnere undervejs
- Du har blik for markedsføringen af vores arrangementer – måske du sågar kan udføre en del af det selv
- Du har styr på alle detaljer i dine arrangementer og bevarer det kølige overblik
- Du arbejder selvstændigt og trives med det
Lidt mere om dig
- Du har en relevant uddannelse – fx som event manager – og gerne et par års relevant erhvervserfaring
- Du er både initiativ- og idérig
- Du er selvstændig
- Du arbejder struktureret og har blik for detaljer
- Erfaring fra medlemsorganisationer er et plus
Og så lidt om os
- Vi er et sekretariat med høje ambitioner, og vi vil altid hinanden (og medlemmerne) det bedste
- Som en politisk organisation er det i vores DNA at reagere hurtigt på aktuelle begivenheder og de muligheder det skaber
- Vi løber nogle dage stærkt, men prioriterer også fleksibilitet, så hverdagen kan hænge sammen.
- Vi samarbejder på tværs både i hele organisationen og i vores team
- Der vil i begrænset omfang desuden forekomme rejseaktivitet i Danmark
Kunne jobbet være noget for dig?
Send dit CV indeholdende en kort motivation via QuickApply. Vi holder samtaler løbende. Hvis du har spørgsmål, er du meget velkommen til at kontakte kommunikationsdirektør Cecilie Lund Vinther på clv@ejd.dk.
Jobbet søges via QuickApply på Jobindex.