
Spillende træner til Idræt for Sindet
Kan du spille andre gode? Og er du en passioneret idrætskonsulent, der kan gøre en reel forskel for dem, der sjældent bliver hørt i Idræts Danmark?
Så er du den teamchef, som vi mangler til en nyoprettet stilling i indsatsen Idræt for Sindet i et af Danmarks største idrætsforbund. Vi vinder, når alle er med.
I Dansk Arbejder Idrætsforbund har vi folkeoplysende idrætsforeninger af og for psykisk sårbare i mere end 40 danske kommuner. Vi er stolte af det. Idrætten, fællesskabet og den kæmpe forskel, frivilligheden gør for medlemmerne. Vi gør en stor indsats for at understøtte kommunerne i at prioritere indsatsen.
Dine primære arbejdsopgaver bliver:
- Det ledelsesmæssige ansvar for Idræt for Sindet, der består af 3 idrætskonsulenter og en administrativ medarbejder.
- Ansvar for styring af økonomien.
- Udarbejdelse af strategi, implementering, opfølgning og evalueringer.
- Politisk lobbyarbejde for IFS i kommuner og på Christiansborg
- Fastholdelse og etablering af nye Idræt for Sindet-foreninger på Sjælland og i Hovedstaden.
Hvem er du?
Vi forestiller os, at du har en videregående uddannelse inden for idræt og nogle års erfaring som leder fx fra idrættens verden eller den kommunale verden. Derudover lægger vi vægt på, at:
- Du kan skabe rammerne for, og få medarbejderne med, så teamet kan levere gode resultater.
- Du har en tillidsbaseret ledelsesstil.
- Du er struktureret og kan lande de forskellige opgaver sikkert.
- Du er ambitiøs, men tålmodig med resultaterne – i Idræt for Sindet tager ting tid.
- Du trives i en politisk styret organisation, hvor det er vigtigt, at du får et godt samarbejde med den ansvarlige politiker.
- Du kender folkeoplysningsloven og har erfaring med frivillige foreninger.
- Du er en holdspiller, og er god til at samarbejde med alle typer kollegaer og frivillige.
- Du navigerer naturligt i et politisk landskab med pres fra forskellige sider.
- Du har en anerkendende tilgang i dit professionelle virke, og en god kommunikator.
Hvad kan vi tilbyde?
Du kommer til et arbejde i et uhøjtideligt arbejdsmiljø med en stor grad af frihed til at planlægge din arbejdsdag, dit arbejdssted og dine ofte meget afvekslende arbejdsopgaver. Vi er 14 kollegaer og en masse engagerede frivillige, der brænder for at få alle ind i kampen, hvor det giver mening.
Stillingen er en fuldtidsstilling. Det er et krav, at du har kørekort og egen bil, da du løbende skal rundt i landet.
Deadline for ansøgninger er d. 4. august 2025. Vi ser frem til at modtage en motiveret ansøgning og CV via linket "Ansøg" på denne side.
Vi har brug for dig hurtigst muligt, men senest fra d. 1. oktober 2025 – så derfor vil alle samtaler mv. blive afholdt i august.
Eventuelle spørgsmål i forbindelse med stillingen rettes til forbundssekretær i DAI Mikkel Bonnesen på tlf. 61337766 eller pr. mail mikkel@dai-sport.dk.
Arbejdsstedet er vores kontor i Idrættens Hus i Brøndby.
Om Dansk Arbejder Idrætsforbund:
Dansk Arbejder Idrætsforbund er mere end 180.000 holdkammerater, der hver eneste uge deler smilene, krammene og de gode oplevelser. Vi laver idræt for dig og mig, og vi får alle ind i kampen, fra begynderen til den rutinerede, og vi tager ansvar for, at både seniorer og psykisk sårbare også er med. Vi finder udøvere, som matcher vores idræt – men vi finder også de idrætter, som matcher vores udøvere, for vi er hele Danmarks specialforbund.
Se mere om Idræt for Sindet her: www.idrætsforsindet.dk og mere om Dansk Arbejder Idrætsforbund på www.dai-sport.dk.
Jobbet søges via QuickApply på Jobindex.