
Er du vores nye Kvalitets- og Compliance-medarbejder?
Vi har forrygende travlt og oplever stor vækst med tilgang af nye kunder og nye spændende opgaver. Især arbejdet med compliance fylder mere og mere med et øget behov for information, certificeringer, godkendelser på baggrund af øget regulering.
Derfor søger vi en energisk medarbejder, der kan assistere vores Quality & Compliance Manager – Claus Lassen – med opgaver indenfor:
- Product compliance: Indhentning af oplysninger fra leverandører. Hjælpe med at besvare henvendelser fra vores kunder vedr. bl.a.: REACH, RoHS, Conflict Minerals, CO2-footprint, PFAS, erklæringer vedr. oprindelsesland, etc.
- Kvalitet: Opfølgning på afvigelsessager. Evt. bidrage til udvikling og vedligeholdelse af vores ledelsessystem iht. ISO 9001-, ISO14001- og ISO45001-kravene.
- Forefaldende opgaver: Evt. udarbejdelse af monteringsvejledninger til produktion af batteripakke.
Du vil blive introduceret til opgaverne, og herefter stille og roligt få overdraget en række opgaver, når du er klædt på til opgaven.
Du kommer til at indgå i en virksomhed, hvor vi arbejder tværfagligt og uformelt – med fokus på høj faglighed.
Vi forestiller os, at du...
- Har en gymnasial uddannelse (Fx STX, HTX eller HHX) og gerne relevant videregående uddannelse
- Har erfaring med lignende arbejde indenfor kvalitet og compliance fra tidligere (men ikke et krav)
- Har erfaring med ISO9001, ISO14001 og ISO45001 (men ikke et krav)
- Har interesse for naturvidenskabelige fag som kemi og fysik samt for at forstå lovbestemte krav
- Kan arbejde selvstændigt, er vedholdende og arbejder målrettet på at løse opgaven
- Er grundig, har sans for detaljer samt har lyst og evne til at sætte dig ind i nye ting
- Taler, læser og skriver dansk og engelsk
- Er god til at bruge MS-Office (Outlook, Word, Excel, Powerpoint)
- Evt. har erfaring med Wordpress og HTML/CSS-kodning.
Vi tilbyder:
- En arbejdsplads med plads til faglig udvikling og læring
- Gode kollegaer og en uformel omgangstone
- Mulighed for at tilpasse rollen til din profil
- Flextid, som giver mulighed for god harmoni mellem arbejdsliv og fritid
ACTEC er…
- En af de førende virksomheder indenfor rådgivning og produktion af batteripakker i Norden, og med kunder i hele verden
- Beliggende i Randers med 35 ansatte og med administration, salg, indkøb, marketing, kvalitet, lager, produktion, udvikling og testafdeling under samme tag
Lyder det som noget for dig?
…så send din ansøgning + CV til vores Adm. direktør Christian Nyborg på cn@actec.dk
Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Christian Nyborg på tlf. nr. 8711 9999.