Din browser (Safari 1.0) er mere end 3 år gammel.
Vi anbefaler at du opgraderer til den nyeste version, da vi ellers ikke kan garantere at alt funktionalitet på Jobindex vil fungere korrekt.
Nyhedsbrev maj 2005
Jobindex lancerer nyt HR-Center
Jobindex har lanceret et nyt HR-center, der indeholder artikler og nyheder om emner indenfor HR og rekruttering. Artiklerne stammer fra flere forskellige kilder, bl.a. fra bladet Personalechefen, der udgives af foreningen af Personalechefer i Danmark, som Jobindex har et samarbejde med. Vores nyhedsbrev vil fremover indeholde links til et par artikler fra HR-centeret. Læs mere om vores nye HR-CenterArtikel: Sædvanlig rekruttering koster kvikke hoveder
De kommende små årgange og hyppigere jobskifte vil betyde øget fokus på rekruttering. Virksomhederne vil derfor blive nødsaget til at forsøge at "fiske" medarbejderne via nettet, uddannelsesinstitutioner og imagekampagner. Læs artiklen fra bladet PersonalechefenArtikel: Virksomhedskulturen - en afgørende faktor i jobsøgningen
Arbejdsmarkedet ændrer sig konstant, og det betyder nye krav til ansøgerne. I dag vælger virksomhederne deres ansatte ud fra faglige og personlige egenskaber samt deres forståelse for virksomhedskulturen. Læs artiklen fra Job VisionInvitation Træfpunkt Human Resources i Øksnehallen
Vi vil gerne invitere dig til Træfpunkt Human Resources i Øksnehallen onsdag og torsdag den 6. og 7. oktober 2004. Messen arrangeres af Foreningen af Personalechefer i Danmark og er den store årlige fagmesse indenfor Human Resources. Du finder os som sædvanlig på en stor stand lige ved indgangen til messen. Læs mere om messen og tilmeld dig gratisVores glade kunder siger:
"I er bare kanongode og meget servicemindede - dejligt professionelle og humoristiske samarbejdspartnere."
Therese Schultz, Louis Poulsen Lighting
"Fantastisk service. Lene følger op, tænker selv og gør alt for at løse vores opgaver." Claes Nielsen, Eltra
"God, hurtig og personlig service fra vores kontaktperson. Seriøst og professionelt." Leif Sanderson, Bang & Olufsen
"God personlig kontakt til Jobindex og en interesse fra Jobindex' side overfor Grundfos." Jette T. Pedersen, Grundfos
Resultaterne fra kundeundersøgelsen er kommet. Igen i år slår vi vores egen rekord: 99% af vores kunder er tilfredse med Jobindex!
Kundeundersøgelsen er vores karakterbog. Spørgeskemaerne afslører, hvad vi gør godt, og hvad vi skal blive bedre til. Derfor er resultaterne vigtige for kunderne og Jobindex:
- 99% er tilfredse eller meget tilfredse med Jobindex
- 99% vil højst sandsynligt anbefale Jobindex til andre
- 83% mener, Jobindex er bedre end andre jobdatabaser
- 75% synes, Jobindex yder en bedre service end konkurrenterne
Du kan læse hele undersøgelsen på www.jobindex.dk/kundetilfredshed eller ringe direkte til din kontaktperson.
Venlig hilsen
Kaare Danielsen