Drift- og Vedligeholdstekniker til AKD/Sønderjylland

Brænder du for at arbejde med proces og vedligehold? Så er du måske vores kommende kollega i vedligeholdsafdelingen.

AKD er inde i en positiv udvikling og vi søger derfor en dygtig og engageret medarbejder som Drift- og Vedligeholdstekniker til vores afdeling i Toftlund med snarlig tiltrædelse.Du bliver tilknyttet området modtagelse og vask af kartofler.

Opgaver

  • Deltage i produktion af kartoffelstivelse i området modtagelse og vaskeri
  • Rengøring og vask af området modtagelse og vaskeri
  • Overvågning og opfølgning af processen
  • Deltage i renovering af anlæg imellem kampagner (mekanisk)
  • Opdatere dokumentation efter afsluttede opgaver
  • Deltage i projekter med indkøring og opstart

Vi tilbyder

  • Et professionelt team af dygtige kollegaer
  • Stor indflydelse på din dagligdag
  • Et job i en moderne virksomhed i konstant udvikling
  • En konkurrencedygtig løn og ansættelsesforhold som i øvrigt er omfattet af gældende overenskomst. Hertil kommer sundhedsforsikring, andre personalegoder og i øvrigt gode velordnede personaleforhold

Vi forventer at

  • Du er uddannet indenfor Proces, Industri eller Metalområdet
  • Du har et godt kendskab til teknik og procesudstyr
  • Du har gode samarbejdsevner, men kan samtidig også arbejde selvstændigt
  • Du er ansvarlig og har en positiv indstilling til tingene
  • Du er kendt med systemer til forebyggende vedligehold
  • I kampagnen (5 mdr.) er der arbejde på lørdage og søndage efter fastlagt vagtplan

Ingen henvendelser uden uddannelse inden for proces- eller metalområdet.

Har du spørgsmål til stillingen, kan du kontakte vedligeholdschef Christian Lagoni på tlf. 51 16 08 53.

Vi afholder samtaler løbende.


Om AKD

Andels-Kartoffelmelsfabrikken Danmark (AKD) er et moderne andelsselskab, der har ca. 600 andelshavere som ejere.

Der produceres på to fabriksanlæg i henholdsvis Brande og Toftlund. Virksomheden beskæftiger i alt 90 medarbejdere, heraf 34 i Brande.

Produktionen af kartoffelmel foregår i den såkaldte kampagne, der strækker sig fra sidst i august til februar. I den periode leverer andelshaverne ca. 850.000 tons kartofler, som forarbejdes til 215.000 tons kartoffelmel og 9.500 tons protein. 95 % af den producerede mængde eksporteres til fødevareproduktion.

Hvis du vil vide mere om AKD, kan du gå ind på www.akddanmark.dk, hvor du også kan finde vores præsentations-video under menupunktet “Om AKD”. Hvis du vil se hvad vores kartoffelmel bliver brugt til, kan du besøge www.kmc.dk.

Jobbet søges via QuickApply på Jobindex.