N. EILERSEN A/S
Skamby eller København K

Creative stylist og koordinator

Har du lyst til at være en del af en international virksomhed, der har designet mange møbelklassikere gennem årene og er et anerkendt brand både herhjemme såvel som i udlandet?

Vi leder efter en Creative stylist og koordinator, der skal indgå som en del af vores marketing-team, med mulighed for at arbejde enten fra vores showroom i Niels Hemmingsens Gade i København eller på vores hovedkontor i Skamby på Fyn.

Dine opgaver:

  • Udvikle kreative koncepter og set-ups til styling af møbler, messestande, fotoshoots og udstillinger
  • Planlægge og gennemføre fotoshoots – inkl. koordinering med fotografer, stylister og locations såvel som booking af transport m.m.
  • Sikre at visuel identitet og brandfortælling går hånd i hånd med den praktiske udførelse
  • Udarbejde projektplaner og følge op på deadlines, leverancer og budget
  • Deltage i opsætning og styling on-site i ind- og udland

Din profil

Du er både kreativ og struktureret – en kreativ projektkoordinator med sans for æstetik, som kan holde mange bolde i luften uden at miste overblikket. Du trives, når du kan kombinere smukke, inspirerende visuelle løsninger som er koordineret til perfektion.

Vi forestiller os, at du:

  • Har blik for styling, komposition og detaljer, der får et brand til at stå stærkt visuelt
  • Har erfaring med projektledelse, gerne inden for interiør, design, livsstil eller foto
  • Har arbejdet med planlægning og afvikling af fotoshoots, udstillinger eller events
  • Kan arbejde i hele Adobe-pakken, særligt Illustrator
  • Kan rejse i forbindelse med messer og foto shoots

Hvad kan vi tilbyde?

  • En veletableret familieejet virksomhed med en unik historie. Vi har netop fejret 130 års jubilæum
  • Du får stort ansvar og mulighed for at gøre en forskel fra dag et
  • En meningsfuld rolle, der kombinerer ansvar og kreativitet
  • Fleksibelt arbejdsmiljø

Ansøgning og kontakt

Ved evt. spørgsmål kontakt PR & Communication Manager Lisa Kjær Petersen på telefon 2380 7813.

Send din ansøgning og CV hurtigst muligt, da vi afholder samtaler løbende, og vi ansætter så snart vi har fundet det rette match.


Om Eilersen

Siden 1895, har virksomheden fokuseret på håndværk, kvalitet og innovation. Grundlægger Niels Eilersen var den første i Danmark til at anvende damp til at bøje træ. Innovation og tradition er stadig essensen af virksomheden, der har givet liv og navn til mange klassikere gennem årene. Siden 1930erne har Eilersen produceret møbler med kvalitet, komfort og holdbarhed i højsædet. Denne strategi har gjort Eilersen til et anerkendt brand både herhjemme såvel som internationalt. Eilersen drives i dag af fjerde generation.


Jobbet søges via QuickApply på Jobindex.