Danpres A/S
Låsby

Controller til vækstvirksomhed i metalindustrien

Vil du være en del af en regnskabsafdeling, hvor du både spiller en rolle i den daglige drift og er med til at sætte retning og udvikle processer og arbejdsgange? Trives du med en hverdag, hvor du samarbejder med medarbejdere og ledere på tværs af virksomheden? Så er du måske vores nye controller.

Hos Danpres A/S er vi et team på ca. 100 dygtige og dedikerede medarbejdere, der udvikler og producerer skræddersyede metalkomponenter til bl.a. vedvarende energi og fødevareindustrien i Danmark og Tyskland.

Vi har mange spændende projekter i støbeskeen og ser ind i fortsat vækst - og nu skal vi have en ny kollega ombord i regnskabsafdelingen, hvor du bliver en del af et team på tre medarbejdere.

Daglig drift og udvikling

Som controller i vores økonomiteam får du en hverdag med mange forskellige opgaver – der vil fx være faste nøgletal, du ser og følger op på for at sikre, at de er registreret korrekt. Du hjælper og støtter bogholderiet, og du har dialogen med salg og produktionsledelse om, hvordan vi kan gøre tingene bedre og smartere.

Det allervigtigste er, at den daglige drift fungerer, så vi skal alle kunne overlappe hinanden og få opgaverne i mål. Vi har derfor brug for, at du har struktur med i bagagen, så du kan være med til at skabe et arbejdsforum, hvor vi har indblik i hinandens opgaver og løbende koordinerer for at sikre, at vi går i den samme retning.

Derudover har vi en vigtig rolle i at understøtte hele huset med sparring, support og forslag til forbedringer, så vi hele tiden udvikler os og arbejder mere effektivt. Det betyder også, at du skal have en fleksibel tilgang, være tålmodig og kunne tilpasse din kommunikation til de forskellige medarbejdere og ledere, som du samarbejder med.

Hvad tilbyder vi dig:

  • at blive en del af et økonomiteam, hvor dine opgaver spænder bredt inden for både regnskab og controlling fx hands-on bogføring, rapportering og support, budgetter, årsrapport, KPI views mv.
  • en meget fri rolle, hvor du får stor indflydelse på at udvikle både rollen, retningen og måden, vi skal gøre tingene på.
  • en bred samarbejdsflade i huset, hvor du hjælper og guider dine kolleger på både kontoret og i produktionen.
  • et samarbejde med din nærmeste leder, hvor I sammen sætter klare og konkrete mål, der understøtter din udvikling.
  • at blive en del af en kultur, hvor vi hver dag øver os i at blive endnu bedre til at skabe arbejdsglæde og holdånd.
  • en aktiv personaleforening, frokostordning og fælles morgenmad hver fredag.

Hvad forventer vi af dig:

  • at du har en relevant uddannelse, og din faglige værktøjskasse er i orden.
  • at du har stærke analysekompetencer og mestrer Excel.
  • at du selv tager boldene og ansvaret for at få tingene til at ske på dit ”skrivebord”.
  • at du har tålmodighed og kan kommunikere konstruktivt med dine kolleger.
  • at du interesserer dig for automatiseringer eller har lyst til at udvikle dig inden for området, så du kan hjælpe os med at finde ud af, hvor det giver mening at arbejde smartere.
  • at du kommunikerer på både engelsk og tysk.
  • det er et plus, hvis du har erfaring fra en produktionsvirksomhed og har arbejdet i Monitor ERP.

Yderligere information

Du er velkommen til at ringe til Finance Manager Lars Noe på telefon 86 95 23 00, hvis du har spørgsmål til jobbet. Vi indkalder løbende til samtale. Ansættelse hurtigst muligt.

Send dit CV samt ansøgning til hr@danpres.dk – skriv “Controller” i emnefeltet. Fortæl hvorfor du gerne vil arbejde hos os, og hvad du kan bidrage med. Vi glæder os til at høre fra dig.


Om Danpres A/S

Vi leverer kundetilpassede komponentløsninger til et væld af forskellige brancher og er i dag ca. 100 medarbejdere i Låsby. Vores kunder er store danske og tyske produktionsvirksomheder, og vi løser opgaver og udvikler nye produkter fra idé til færdigmontering. Vi har et lyst og rummeligt produktionsareal på 10.000 m2, råder over 18 robotter og investerer løbende i ny teknologi. Hos os er medarbejderne vores vigtigste aktiv, og vi investerer derfor i udvikling af vores kultur, samarbejde og arbejdsglæde.