
Finansdirektør
Brænder du for at være leder og være tæt på de strategiske beslutninger?
Har du ledelseserfaring fra den finansielle sektor?
Vil du være med til at udvikle og vækste Hvidbjerg Bank?
Jobbet
Hvidbjerg Bank søger en ny Finansdirektør, da vores nuværende Finansdirektør går på pension til efteråret. Du bliver en del af bankens øverste ledergruppe, hvor du får ansvaret for hele finansområdet, som både dækker investering og pension – men også back office-funktionerne på finansområdet (fonds, udland, likviditet, depot og pension).
Som Finansdirektør er du den overordnede ansvarlige både fagligt og produktmæssigt på de nævnte områder, og det er din opgave at være med til at vækste og udvikle banken her.
Du vil indgå i bankens øverste ledergruppe og referere til Bankdirektør Jens Odgaard. Der er i dag ledelsesansvar for bankens Investeringschef – og for teamleder og medarbejdere i back office-funktionerne på finansområdet.
Du skal også være med til at koordinere salgsaktiviteter og faglig sparring i banken med både de øvrige direktører i bankens ledergruppe og bankens afdelingsdirektører.
Det er desuden din opgave at sikre dig, at afdelingerne arbejder i overensstemmelse med bankens overordnede regler og politikker på områderne.
Herudover bliver du:
- Øverste ansvarlige på investeringsområdet i tæt samarbejde med vores Investeringschef og de investeringsansvarlige i bankens afdelinger
- Øverste ansvarlige på pensionsområdet i tæt samarbejde med de pensions-ansvarlige i bankens afdelinger
- Ansvarlig for at opnå de fastsatte mål og resultater – både økonomiske mål og mål for kundetilfredshed via bankens rådgivning og salg
- Bankens primære ansvarlige ift. fonds, udland, depot, pension og likviditet inkl. bankens egenbeholdning
- Lede bankens Investeringschef og medarbejderne i back office-funktionerne på finansområdet.
Faglig og personlig baggrund
Vi forventer, at du har en dyb forståelse for den finansielle sektor – og meget gerne via arbejdet med pensions- og/eller investeringsområdet. Vi forventer også, at du har arbejdet på et mere strategisk niveau ift. disse områder og samtidig har min. 4-5 års ledererfaring.
Samlet set har vi en forventning om, at du har:
- stærke ledelsesmæssige kompetencer opbygget gennem flere års ledererfaring i den finansielle sektor
- stærke kompetencer inden for kommunikation, både mundtligt og skriftligt
- evnen til at motivere andre og skabe følgeskab
- gennemslagskraft og beslutningskraft
- høj kvalitet i din opgaveløsning
- kan arbejde både strategisk og operationelt, da en del af opgaven her også bliver at være med i den daglige drift.
Du forstår værdien af at skabe et konstruktivt samarbejde med den øvrige organisation gennem et tæt og tillidsfuldt samarbejde.
Vi tilbyder
Vi tilbyder en spændende stilling med stort ansvarsområde i en afvekslende hverdag, hvor samarbejde på tværs og et godt kollegialt sammenhold er vigtige nøgleord. Vi har en attraktiv arbejdsplads med gode muligheder for personlig og faglig udvikling.
Du vil komme til at arbejde i en børsnoteret bank, hvor fagligheden og engagementet er højt, og indflydelsen på eget job er stor. Vi kalder det at være ”direktør ved eget skrivebord”.
Yderligere information
Har du spørgsmål til jobbet, er du velkommen til at kontakte Bankdirektør Jens Odgaard på tlf. 6156 5220 eller nuværende Finansdirektør Torben Bjørn-Strunge på tlf. 9695 5296.
Du er også velkommen til at kontakte ekstern rekrutteringspartner Birgitte Krogh på tlf. 4142 3003 eller mail bkl.hr@outlook.dk. Du kan læse meget mere om os på www.hvidbjergbank.dk.
Send din ansøgning og dit CV allerede i dag via "Ansøg"-knappen nederst. Vi er klar til at tage imod dig snarest muligt, men vi venter også gerne på den helt rigtige kandidat. Der vil blive holdt samtaler løbende, og vi ansætter, når vi har fundet den rette.
Vi glæder os til at høre fra dig!
Om Hvidbjerg Bank
Hvidbjerg Bank er et børsnoteret pengeinstitut med stort lokalt engagement – og det smitter af overalt i banken. På alle niveauer handler det om at være nærværende og fleksibel.
Hvidbjerg Bank har i dag mere end 14.000 kunder, og banken har afdelinger i Hvidbjerg, Struer, Viborg og Holstebro. Årsrapporten for 2024 udviser igen et stærkt resultat, og banken forventer en fortsat positiv udvikling – ikke mindst i kraft af en konstant tilgang af nye kunder.
Banken har en agil organisation, hvor der ikke er langt fra ide til handling. Kunderne værdsætter den personlige og troværdige rådgivning, som vi sætter en ære i at give.
Banken har i dag over 75 medarbejdere.
Jobbet søges via QuickApply på Jobindex.