Elever fra DSB hygger sig og griner

Ikon: Lokation Taastrup og mulighed for hjemmearbejde

Scrum Master til Data & Analytics

Ikon: Pil

Forestil dig en rolle, hvor du

  • skaber struktur og fremgang for et team, der arbejder med komplekse data- og teknologiløsninger
  • faciliterer agile processer i et tværfagligt samarbejde
  • sammen med Product Owner støtter teamet i at levere løsninger, der skaber værdi for tusindvis af kunder hver dag

Bliv en del af Data & Analytics-afdelingen

I Data & Analytics arbejder vi tæt sammen med resten af organisationen for at levere løsninger inden for data, BI og analyse, som forbedrer forhold for vores kunder og kollegaer.

Vi er knap 30 kollegaer fordelt på fire teams: BI Operations, BI Group Functions, BI Commercial og Data Governance Office. Du kommer til at arbejde på tværs af hele afdelingen.

Vi samarbejder med søsterafdelinger som Data Platforms og AI om at sikre sammenhængende og velfungerende løsninger i DSB’s komplekse datalandskab.

For mig er Data & Analytics et spændende sted at arbejde, fordi der sker meget hele tiden, og vi arbejder samtidig på at blive mere strømlinede. Der er en meget stor samarbejdsflade, og vores afdeling har fingrene nede i mange meget forskellige opgaver på tværs af hele DSB.

fortæller Ida, som er teamlead for BI Group Functions og startede i DSB for to år siden

Hvad skal du lave?

Vi søger en Scrum Master, der vil være med til at gøre os endnu mere datadrevne.

Som Scrum Master for Data & Analytics bliver du en central del af teamets arbejde med at levere løsninger inden for et komplekst og dynamisk data- og teknologilandskab.

Du skaber rammerne for teamets samarbejde og sikrer, at arbejdsprocesserne fungerer effektivt og gnidningsfrit.

Du bliver du en vigtig partner i denne proces, hvor du udvikler vores agile praksis sammen med teamet og Product Owner, så vi leverer det rette til tiden.

Dine opgaver vil blandt andet være at

  • Støtte teamet i at føre vores planer og initiativer ud i livet gennem en god struktur.
  • Facilitere agile ceremonier og effektive sprintflow med fokus på leverancer og læring.
  • Fjerne forhindringer og skabe de rette rammer, så teamet kan arbejde fokuseret og trives i hverdagen.
  • Coache teamet i agile arbejdsmetoder, samarbejde og modenhed.

En typisk arbejdsdag

Din dag begynder med dagligt standup, hvor I gennemgår status, identificerer blokeringer og sikrer fremdrift. Derefter faciliterer du måske en planlægningssession, hvor teamet sammen definerer mål og prioriteringer for det næste sprint.

Efter frokost kan du deltage i et finpudsningsmøde, hvor kommende opgaver gøres mere konkrete. Her bidrager du sammen med Product Owner til at skabe en klar og prioriteret backlog, der balancerer både forretningsbehov og teamets kapacitet.

Du arbejder tæt sammen med Gitte, som er leder af afdelingen, om at skabe gennemsigtighed og synlighed i teamets leverancer – både internt og mod resten af organisationen.

Er du vores nye Scrum Master for Data & Analytics?

Du bliver motiveret af at være facilitator og vejleder, hvor du udvikler mennesker og teams med forskellige faglige profiler i agile processer med fokus på trivsel og samarbejde.

Du har både indsigt og interesse i data, BI og analyse – og du kender forskel på softwareudvikling og data engineering.

Du kommer nok med følgende faglige baggrund

  • Minimum 2 års erfaring som Scrum Master med gode resultater inden for agile teams
  • Erfaring med at coache tværfaglige teams med både tekniske og forretningsorienterede profiler
  • Erfaring med Jira eller lignende værktøjer til agil styring og rapportering
  • Du taler og skriver dansk og engelsk på professionelt niveau.

Hvad tilbyder DSB?

  • Gratis transport med DSB
  • Fleksible arbejdstider og mulighed for hjemmearbejde et par dage om ugen
  • Træning i DSB’s eget fitnesscenter og PureGym
  • Pension og sundhedsforsikring
  • Frokostordning og mulighed for at købe mad med hjem
  • Læs mere om personalegoder og DSB som arbejdsplads.

Søg nu

Ansøgningsfristen er d. 9. juni 2025.

Vi gennemfører samtaler løbende, så vi opfordrer dig til hurtigst muligt at uploade CV og kort ansøgning (evt. som del af dit CV).

Spørgsmål? Ring eller sms til Gitte Nørby på tlf. 24 68 37 57.

Rekrutteringsprocessen

Hvis du går hele vejen, kan du forvente to samtaler, den sidste med adfærdstest, logisk test og muligvis case. Vi anvender digital referenceindhentning efter aftale med dig.

Arbejdssted: Telegade 2, 2630 Taastrup

Ansættelsestype: Fastansættelse

Hjemmearbejde: Muligt

Ugentlig arbejdstid: Fuldtid

Medarbejdere fra DSB sidder i møde Medarbejdere fra DSB sidder i møde
vindelig medarbejder fra DSB smiler til kameraet

Vælg et arbejde, der udvikler dig og fremtidens klimavenlige transport

Bliv en del af et bredt og tværfagligt fællesskab med højt til loftet, rum til forskellighed og plads til at vokse. Et arbejdsliv hos os kan tage dig i mange retninger. Vi er en alsidig arbejdsplads, der værdsætter forskelligartede profiler, hjælper dem og giver dem plads til at lykkes. Derfor tilbyder vi attraktive vilkår, hvor du får indflydelse og medbestemmelse, samt en kultur, hvor der er plads til initiativ og nytænkning. Vi har fokus på, at du kan vokse personligt og fagligt. Vi tror nemlig på, at vores medarbejdere kan gøre den største forskel, når de får lov til at udvikle sig.

Kvindelig medarbejder fra DSB smiler til kameraet
Maja Kamstrup Nielsen, Advanced Data Analyst
Ikon: Citationstegn

Vi løfter i flok og finder altid plads til faglig sparring. Her er højt til loftet, og man har altid lov til at udtrykke sin begejstring over et stykke vellykket arbejde

- Maja Kamstrup Nielsen, Advanced Data Analyst

DSB er meget mere, end du måske tror

Ikon: To mennesker

6500+

Vi arbejder i hele landet

Vi er på kontorerne, i værkstederne, i klargøringshallerne, på stationerne og selvfølgelig i togene.

Ikon: Jordkloden

88

Vi favner alle

Vi har højt til loftet og beskæftiger 88 forskellige nationaliteter med et væld af baggrunde og fagligheder.

Ikon: Tog

0,5 mio

Vi gør en forskel hver dag

Vi bringer Danmark frem og faciliterer 500.000 rejser – hver eneste dag.