Forestil dig et job, hvor du
Vi er 14 engagerede medarbejdere med specialviden på hvert vores felt, og vi har en fælles intention om at støtte hele IT-organisationen med alt, hvad der rimer på governance, herunder serviceintegration, leverandørstyring og contract management.
I DSB arbejder vi med et komplekst multi-vendor setup og en bred portefølje af systemer.
At arbejde med ITIL processer i DSB IT og være en del af SIAM-teamet giver mig en travl og afvekslende arbejdsdag med spændende opgaver og ansvarsområder. Jeg sætter stor pris på mine kolleger, som bidrager til velfungerende processer.
Som Change Manager vil du i tæt samarbejde med vores leverandører og systemansvarlige evaluere, planlægge og godkende IT-ændringer.
Du er den, der sikrer, at alle IT-ændringer gennemføres effektivt og med fokus på stabilitet i vores IT-miljøer. Du vil optimere processer og sørge for, at ændringer håndteres effektivt på tværs af leverandører og systemer.
Din dag begynder med at gennemgå de planlagte ændringer for dagen, samt identificere eventuelle hændelser eller afvigelser i forhold til change-aktiviteter.
Du deltager i Change Advisory Boards, hvor du sammen med systemansvarlige og leverandører sikrer, at ændringer implementeres på en kontrolleret måde.
Efter en god frokost sparrer du med kolleger, undervisere og mentorteams om change-processen og best practices, så vi ved, at processen og procedurer er kendt og bliver fulgt i resten af organisationen.
Du vil også tage initiativer til at forbedre change-processer og dokumentation. Her samarbejder du ofte med Problem/Incident Manager og vores Situation Managers for at følge op på tidligere implementerede ændringer.
Vi søger dig, der bliver motiveret af at føre IT-ændringer sikkert i mål i et omskifteligt IT-landskab.
Du kan og vil opbygge gode relationer for at opnå et effektivt samarbejde med leverandører og systemansvarlige.
Du vil bedst kunne udføre rollen, hvis du har en struktureret og pragmatisk tilgang til arbejdet, hvor du planlægger og prioriterer opgaver effektivt.
Fagligt forventer vi, at du har
Læs mere om personalegoder og DSB som arbejdsplads.
Ansøgningsfristen er d. 13. maj 2025.
Vi opfordrer dig til hurtigst muligt at uploade ansøgning (evt. som en kort video), CV og eventuelle eksamenspapirer. Vi vil bede dig besvare nogle få spørgsmål, når du søger stillingen.
Spørgsmål til os? Ring til Peter Korfitz Leidecker (afdelingsleder) på telefon 2468 0811.
Hvis du går hele vejen, kan du forvente to samtaler, den sidste med adfærdstest, logisk test og case. Vi anvender digital referenceindhentning efter aftale med dig.
Arbejdssted: Telegade 2, 2630 Taastrup
Ansættelsestype: Fastansættelse
Hjemmearbejde: Muligt
Ugentlig arbejdstid: Fuldtid
Bliv en del af et bredt og tværfagligt fællesskab med højt til loftet, rum til forskellighed og plads til at vokse. Et arbejdsliv hos os kan tage dig i mange retninger. Vi er en alsidig arbejdsplads, der værdsætter forskelligartede profiler, hjælper dem og giver dem plads til at lykkes. Derfor tilbyder vi attraktive vilkår, hvor du får indflydelse og medbestemmelse, samt en kultur, hvor der er plads til initiativ og nytænkning. Vi har fokus på, at du kan vokse personligt og fagligt. Vi tror nemlig på, at vores medarbejdere kan gøre den største forskel, når de får lov til at udvikle sig.
- Maja Kamstrup Nielsen, Advanced Data Analyst
6500+
Vi er på kontorerne, i værkstederne, i klargøringshallerne, på stationerne og selvfølgelig i togene.
88
Vi har højt til loftet og beskæftiger 88 forskellige nationaliteter med et væld af baggrunde og fagligheder.
0,5 mio
Vi bringer Danmark frem og faciliterer 500.000 rejser – hver eneste dag.