Vil du bruge dit studie til noget, der kan mærkes i virkeligheden? Hos Grant Thornton får du som studentermedhjælper i Procesafdelingen mulighed for at være med til at effektivisere og digitalisere vores interne arbejdsgange, så dine kolleger får bedre værktøjer og mere tid til det, de er bedst til.
Du bliver en del af et team, der arbejder med at bygge bro mellem forretningen og IT, og som har fokus på, at vores løsninger er enkle, brugbare og bæredygtige i længden.
Som studentermedhjælper i Procesafdelingen kommer du til at:
Du får ansvar for egne opgaver, men du står aldrig alene. Vi lægger vægt på, at du lærer løbende og får mere ansvar i takt med, at du bliver tryg i rollen.
Vi forestiller os, at du er i gang med en videregående uddannelse inden for fx IT, business, innovation eller lignende. Du har en struktureret tilgang til dine opgaver og trives med at være i kontakt med mange fagligheder i det daglige. Derudover er du nysgerrig på digital udvikling og følger med i, hvad der rører sig inden for området.
Har du erfaring med effektivisering, programmering eller digitale værktøjer, er det et plus, men ikke et krav. Det vigtigste er, at du har lyst til at lære, har mod på nye opgaver og trives med at arbejde tæt sammen med dine kollegaer.
Samtidig lægger vi særlig vægt på, at du:
Som studentermedhjælper hos Grant Thornton får du:
Vi ser stillingen som et sted, hvor du kan udvikle dig fagligt og personligt, samtidig med at du passer dit studie.
På kontoret er tonen uformel, og vi kender hverandre godt. Mange beskriver kulturen som lidt familieagtig. Vores kerneværdi er at være tæt på, både på kunderne og på hinanden i hverdagen.
Vi prioriterer trivsel og et godt arbejdsmiljø højt. Vi tror på, at en god stemning giver engagerede medarbejdere og glade kunder. Grant Thornton er en virksomhed i vækst, så der sker meget, og der er mulighed for at udvikle sig, hvis du har lyst til mere ansvar over tid.
Arbejdstid: ca. 15 timer om ugen med fleksible rammer, så arbejdet kan tilpasses dit studie Startdato: hurtigst muligt eller efter aftale.
Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte Head of Processes, Peter Rosendal, på tlf. 3242 7222.
Hvis du kan se dig selv i rollen, så send din ansøgning og dit CV. Vi holder samtaler løbende og ansætter, når vi har fundet den rette.
Du søger jobbet ved at klikke på “ansøg nu”-knappen. Husk at vedhæfte:
Ansøgningsfrist:
Oprettelsesdato:
Ansættelsestype:
Studiejob
Hjemmearbejde:
Ikke oplyst
Ugentlig arbejdstid:
Deltid (15 timer)
Vores medarbejdere er den vigtigste ressource. Et godt arbejdsmiljø og god trivsel prioriteres højt. Vores omgangstone er uformel og direkte. Det er vigtigt, at der er en god stemning på arbejdspladsen, da dette betyder engagerede medarbejdere og glade kunder - det vil sige en attraktiv arbejdsplads, som vi alle kan være stolte af, og hvor den enkelte medarbejder har mulighed for involvering og medindflydelse.
”Vores kultur er uformel – vi er nærmest lidt som en familie”
Hos Grant Thornton er vi ikke helt som de andre i revisionsbranchen. Vores kerneværdi er at være ’tæt på’ – tæt på vores kunder og deres hverdag, for det er dem, der former Danmark. For hos os er revision og rådgivning to sider af samme sag. Vi hjælper virksomheder med at frigøre deres potentiale for vækst, ved at give meningsfuld, fremadrettet rådgivning inden for revision, regnskab og skat.
Vi er over 600 kompetente og engagerede medarbejdere, hvilket er en ideel størrelse. Store nok til at vi kan løse alle nationale og internationale opgaver - men ikke større end at vores kunder er sikret personlig rådgivning og faste medarbejdere.
| Aalborg | Aarhus | Grenaa | Hadsten |
| Hadsund | Randers | København | Hillerød |
| Roskilde Syd |
Skriv tydeligt i din ansøgning, hvilken by og hvilket kontor, du ansøger til.