Business Service Assistent

Brørup eller Solrød Strand

Motiveres du af kundeservice og tilfredse kunder? Har du talent for koordinering og autoteknisk snilde? Kunne du tænke dig at arbejde i branchens bedste værkstedskæde, så er du måske en af vores to nye kolleger i Super Dæk Service - Business Service.

Bliv en del af Super Dæk Service

Super Dæk Service er Danmarks førende kæde af dæk- og autoværksteder. Kæden har mere end 60 afdelinger fordelt over hele landet og er i fortsat vækst. Vi bringer ”Kunden i centrum” og betjener både private, virksomheder, entreprenør og landbruget.

Vores ca. 570 medarbejdere arbejder hele tiden for at give kunderne den bedste oplevelse og bedste service ud fra vores værdier – Handlingsorienterede, Anerkendende, Udviklende. Vores Business Service-funktion er et centralt bindeled mellem vores kunder, værksteder og servicevogne. Vi er et stærkt og engageret team placeret på 2 lokationer, henholdsvis NDI’s hovedkontor i Brørup samt NDI lageret i Solrød - din arbejdsplacering afhænger af bopæl.

En varieret rolle med kundekontakt, koordinering og duften af gummi

Du trives med at servicere både kunder såvel som kolleger og går gerne den ekstra mil for at sikre en god og effektiv serviceoplevelse. Med din venlige telefonstemme og din viden inden for autobranchen, er du i stand til at levere professionel rådgivning og høj service – du gør det nemt og trygt for kunderne at vælge Super Dæk Service.

Som Business Service Assistent får du en alsidig rolle, hvor du kombinerer klassisk kundeservice med koordinering og overblik. Du er ofte kundens første kontakt med Super Dæk Service – og din indsats er med til at sikre, at kunden hurtigt og trygt kommer videre, når uheldet er ude.

Du arbejder tæt sammen med både kolleger, værksteder og servicevogne, når der skal koordineres servicevogne over hele landet og sikrer, at nedbrud på lastbiler, entreprenør- og landbrugsmaskiner bliver håndteret hurtigt og effektivt. Hverdagen byder på stor variation, sæsonudsving og mange kontaktflader, hvor struktur, tempo og service går hånd i hånd.

Vi tilbyder en attraktiv lønpakke, der matcher dine kvalifikationer, pensionsordning, sundhedssikring - arbejder du fra Brørup, er der desuden mulighed for en lækker kantineordning.

Dine primære opgaver vil være:

  • Telefonisk og skriftlig kundeservice til private og erhvervskunder
  • Koordinering og disponering af servicevogne på tværs af landet
  • Oprettelse af ordrer
  • Udfærdigelse af tilbud på service- og mekaniske opgaver samt dæk/fælg-opgaver
  • Service- og reparationsaftaler
  • Rådgivning til vores egne værksteder

Din faglige profil

Måske har du en baggrund som mekaniker med lyst til fortsat at mærke duften af gummi og værksted men i en administrativ rolle? Fordi du er branchekendt ved du, at dækbranchen har to travle perioder om året, hvor der skal skiftes dæk og det motiverer dig blot yderligere, at dage og måneder er forskellige. Hvis du samtidig har en god geografisk forståelse, er det kun en fordel i hverdagen, hvor koordinering og disponering er en vigtig del af jobbet.

Vi ser gerne, at du:

  • Har erfaring med kundekontakt og trives med telefonen som primært arbejdsredskab
  • Kommunikerer klart og professionelt i skrift og tale
  • Arbejder struktureret, er hurtig på tasterne og har et skarpt øje for detaljerne
  • Har erfaring med – eller flair for – planlægning og koordinering
  • Er fortrolig med IT og administrative systemer (Erfaring med Office-pakken, Tomtom, Webfleet & AX er et plus)
  • Har kørekort kategori B

Interesseret?

Vil du høre mere om stillingen, er du velkommen til at kontakte Business Service Manager, Dorthe Müller Toft på 2975 0507.

Vi afholder samtaler løbende, så send gerne din ansøgning hurtigst muligt.

Ansættelsestype: Fastansættelse

Hjemmearbejde: Ikke oplyst

Ugentlig arbejdstid: Fuldtid

To kollegaer fra Super Dæk Service

Vi vil være branchens bedste

Super Dæk Service er hele Danmarks autoværksted og dækcenter, med næsten 70 afdelinger og 400-500 dygtige medarbejdere landet over. Vi stræber efter at være branchens bedste og levere service i topklasse til både private og erhverv.

Hvorfor skal du arbejde hos Super Dæk?

Mød Anders, Camilla og Mathias, dine kommende kolleger, og hør dem fortælle om hverdagen hos Super Dæk.

Mød Chrisitan | Salgschef

Mød Camilla | Brand Manager

Mød Mathias | Afdelingsleder

Super Dæk Service kollegaer snakker sammen på værksted
Citat ikon

Vi samler på tilfredse kunder, men vi samler også på glade medarbejdere. Sådan er vi.

Super Dæk Service mekaniker arbejder på bilmorter
Citat ikon

Hvis du vil udvikle dig inden for dit fag, så er det her et rigtig godt sted.

Super Dæk Service tenikker arbejder på værksted
Citat ikon

Du får omkring 500 kolleger spredt udover hele landet. Og vi er altid klar til at tage godt imod nye kolleger.

ikon: pil højre
ikon: pil venstre

Vidste du, at vi:

  • Er hele Danmarks autoværksted og dækcenter og beskæftiger mellem 400 og 500 medarbejdere?
  • Har en afslappet stemning på værkstedet, hvor kaffe og godt humør er en del af hverdagens vigtigste værktøj?
  • Er hele Danmarks autoværksted og dækcenter og beskæftiger mellem 400 og 500 medarbejdere?
  • Har en afslappet stemning på værkstedet, hvor kaffe og godt humør er en del af hverdagens vigtigste værktøj?