Kunne du tænke dig at være med til at udvikle fremtidens PLC og HMI-løsninger til industriel isproduktion i en international virksomhed?

Det kan du faktisk hos os. Gram Equipment A/S er en af få virksomheder i Danmark, som designer og producerer maskiner til industriel iscremesproduktion. Derfor har vi altid en finger på pulsen, når det kommer til teknologiudviklingen i branchen. Og du vil komme til at sidde i en spænd mellem egne projekter og udvikling.

Klar til at møde dit nye team?

Du træder ind i et etableret team på 7 Hardware Ingeniører, en Documentation ingeniør og en Team Lead. Vi er fordelt i Kolding og Tyrkiet, og du vil derfor opleve den internationale kultur på tæt hold.

Der er en masse knowhow at trække på fra resten af teamet, og du vil hurtigt lære at faglighed og sparring er en integreret del af vores daglige arbejde.

En afvekslende rolle i vente

Som Hardware Ingeniør er du med til at præge det elektriske design på industrielle ismaskiner. Det indebærer at du sidder med dine egne projekter, hvor du er i dialog med både interne og eksterne samarbejdspartnere. Du vil følge projektet fra start til slut, og undervejs i processen vil du blandt andet støde på følgende arbejdsopgaver:

  • Design af elektriske paneler med krav om UL-godkendelse
  • Udfærdigelse af en elektrisk BOM-liste
  • Risikovurdering af både maskiner og anlæg
  • Supportering ved indkøring af maskiner til test på vores site i Kolding

Derudover vil en del af dit arbejde også bestå af at udføre forsøg med nye designs, samt supportere resten af huset med el-teknisk input.

Når vi arbejder med elektrisk design, arbejder vi med udgangspunkt i standarden for maskinsikkerhed for elektrisk materiel på maskiner, DS/EN 60204-1.

En del af dine opgaver vil foregå i vores ERP-system Business Central.

Hardware Ingeniør med interesse for procesanlæg

Du trives med en bred kontraktflade i et professionelt og internationalt miljø. Du besidder et godt overblik og har en analytisk og metodisk tilgang til dine opgaver. Vi forestiller os, at du gerne løber afsted med opgaverne med en positiv indstilling og evner at afslutte med høj kvalitet.

Derudover forestiller vi os at du er uddannet elingeniør, tekniker, maskinmester eller lignende, og at du har minimum 5 års erfaring med projektering af el-tavler, gerne med kendskab til procesanlæg.

Endvidere håber vi, at du kan være med til at løfte opgaver med relation til ISO9001 og ESG.

Da koncernsproget er engelsk, forventer vi at du kan beherske dette i både skrift og tale. Hvis du har kendskab til yderligere sprog, vil vi meget gerne høre om dette.

Kom med ombord

Gram Equipment A/S er en international projektvirksomhed med hovedsæde i Kolding. Derudover er vi repræsenteret i Tyrkiet, Italien, USA og Kina.

Vi designer, producerer og servicerer produktionsmaskiner og -linjer til iscremesindustrien.

Når du træder ind hos Gram Equipment A/S, vil du blive mødt af vores Receptionist Linda, som altid giver en varm velkomst til husets medarbejdere og gæster.

Her er der gensidig tillid og et godt forhold til ledelsen, hvilket er med til at gøre arbejdspladsen til et rart sted at være.

Vi har kantineordning med mulighed for morgenbrød, frugt og frokost, samt en billig madspildsordning. Derudover har vi mulighed for at arbejde hjemmefra op til 2 dage i ugen.

Vores adresse i Kolding er placeret kun 3 minutter fra motorvejen – og vi har altid ledige pladser på parkeringspladsen.

Læs mere på www.gram-equipment.com

Ansøgning

Vi indkalder løbende til ansættelsessamtaler, og stillingen kan søges indtil den rette kandidat er fundet.

Kolding og mulighed for hjemmearbejde

Employment type: Fastansættelse


Weekly working hours: Fuldtid


Remote work: Muligt

Find out more about us and what we do

About us

Gram Equipment’s story begins in the early 1900s, when Hans Gram opened a small smithy in the Danish countryside. What started as a local workshop soon grew into a recognized industrial success. By 1930, as ice cream made its debut in Denmark, Gram delivered the country’s very first automatic ice cream manufacturing machine. This moment marked the beginning of our long-standing legacy in the ice cream industry. 

Today, Gram Equipment is a global leader in supplying equipment to the ice cream industry. From our headquarters in Kolding, Denmark, and through our international offices across five countries, we combine decades of know-how with the latest advancements in automation, design, and machinery. 

At the heart of our success is our team - highly skilled, passionate people who bring innovation and craftsmanship into everything we do. As we continue to grow, we’re always looking for new colleagues to help us move our business forward. 

Icon of a target with an arrow in the center, symbolizing focus and goal orientation

We strive to be the world’s best provider of sustainable ICE CREAM equipment and services.

Icon of an eye, symbolizing insight, transparency, or awareness

We are dedicated to promoting business integrity, ensuring safety, and workplace standards, making all people feel respected.

Icon of a rocket, symbolizing innovation, growth, or launch

We help our ice cream industry customers succeed with innovative, environmentally conscious solutions and services.

Icon of two hands holding a heart, symbolizing care, responsibility, or support

Trust & Respect, Ambition & Performance, Innovation, Dedication, People focus.