To kollegaer der snakker sammen
Kvindelig medarbejder smiler til kameraet i Taxfree butik
Location icon Kastrup

Sælger til dufte i Københavns Lufthavn

Drømmer du om et job i et dynamisk internationalt salgsunivers? Vil du være en del af et stærkt team, i en travl butik, hvor dit fokus vil være på salg af herredufte? Så er jobbet i vores Tax Free butik den perfekte mulighed for dig!

Om Heinemann og dit kommende team

Du bliver en del af Heinemann teamet på over 300 medarbejdere, som til dagligt varetager salget i vores Tax Free butikker. I vores butikker har vi omkring 60 Beauty Consultants, der er fordelt på tre teams baseret på deres kompetencer og interesser: Fragrance, Skincare og Cosmetics, hvor du vil høre under førstnævnte.

Vores team består af Beauty Consultants, der besidder en stor faglig viden, og aldersmæssigt spænder de bredt. Teamet motiveres af at nå deres mål, være opsøgende, inspirere og vejlede de mange rejsende, vi har gennem butikken hver dag. Samtidig lægges der vægt på at have det sjovt i et travlt og dynamisk miljø, hvor forandringer er en del af det at arbejde i en lufthavn. I teamet er der fokus på et godt arbejdsmiljø, samarbejde og en åben dialog, hvor der gives gensidig feedback.

Christina, Shop Manager i Beauty udtrykker:

Jeg leder gennem tillid, og vægter personlig og faglig udvikling højt hos mine medarbejdere.

Som sælger af parfumer

I vores butik står et stærkt og engageret team der er klar til at byde dig velkommen – samt de 40.000 rejsende, der besøger vores butik dagligt. Med vores 26 forskellige nationaliteter kommer du ind i et team, der er lige så mangfoldigt som vores kunder.

Du lykkedes i jobbet, ved at være proaktiv i dine daglige opgaver og være kundeopsøgende under hele vagten. Som person er du udadvendt, har let til smil, udstråler glæde og entusiasme i din væremåde. Du er salgsorienteret, brænder for den direkte kontakt med kunderne, og du kan inspirere og friste de mange rejsende med vores lækre produkter, så de igen og igen vælger at handle hos Heinemann.

Vi tilbyder

  • En spændende og udfordrende stilling i et internationalt og unikt miljø, hvor du hurtigt vil indgå i vores kollegiale fællesskab
  • Konkurrencedygtig løn, sundhedsforsikring, pension og overenskomst
  • Mulighed for bonusordninger
  • En arbejdsplads beliggende ved både tog, metro og busser
  • Årlige sociale arrangementer såsom nytårsfest, banko, fejring af jubilæum og julegaver
  • Attraktive personalerabatter

Vi sørger for at du kommer godt ombord, lærer dine kolleger godt at kende, samt at du bliver oplært i vores brands og produkter. Desuden vil du modtage træning i salg og service, så du bliver både inspireret og dygtigere.

Om dig

Du er klar på en til tider travl hverdag. Du er fleksibel og kan arbejde på skiftende arbejdstider, alle ugens dage i tidsrummet kl. 4:15-22:30, samt hver anden weekend. Vagtplanen er kendt 16 uger frem i tiden, ligesom der kan være mulighed for at justere på mødedage og –tidspunkter.

Derudover forventer vi at:

  • Du har passion for dufte og salg
  • Du er salgs- og kundeorienteret
  • Du har relevant uddannelse og/eller erfaring som makeup-artist, salg af skønhedsprodukter/parfume eller lignende
  • Du har flere års erfaring med salg og service
  • Du arbejder selvstændigt, og det falder dig også naturligt at indgå i et team
  • Du er fleksibel og forandringsparat
  • Du taler et af de skandinaviske sprog samt engelsk. Taler du andre sprog, er det en fordel, men ikke et krav

Send ansøgning

Vi glæder os til at modtage din ansøgning og dit CV, hurtigst muligt.


Gebr. Heinemann, founded in 1879, is one of the top players on the international travel retail market and the leader on the European market. It is the only family-run business among the global players of the travel retail industry. In the retail sector, the company operates more than 330 Heinemann Duty Free & Travel Value shops, fashion label boutiques under license and concept shops at 123 airports in 59 countries, along with shops at border crossings and aboard cruise liners. In total, the retail operation now serves more than 40 million customers across approximately 140,000 square meters of retail space every year. Gebr. Heinemann has 9000 employees around the world.

Billede af Taxfree butik i lufthavnen

Om Heinemann

Gebr. Heinemann blev grundlagt i 1879 i Tyskland, og drives i dag som en moderne og international handelsvirksomhed af Heinemann familiens femte generation. Heinemann er en af verdens førende detailhandelsvirksomheder med over 6.000 kollegaer på verdensplan, hvor af 350 er ansat i vores danske Heinemann familie.

Der kommer ca. 35.000 flyvende kunder gennem vores seks Tax Free-butikker hver dag, som Heinemann har drevet i Københavns Lufthavne siden 2007.

Hos Heinemann sætter vi vores medarbejder og familiesammenhold højt, og det er derfor en prioritet at sikre en langsigtet tilfredshed blandt vores medarbejdere. Med det følger en konsekvent strategi for virksomhedsansvar, som inkluderer en bæredygtig HR-ledelse og en ansvarlig miljømæssig adfærd. For Heinemann er social ansvarlighed ikke bare et modefænomen, men en del af vores DNA.

Quote icon Quote icon

We turn travel time into valuable time as the most human-centric company in global travel retail.

Mandlig kollega poserer smilende til kameraet i butik
Kvindelig medabejder hjælper kunde i Taxfree butik

Vores vision

The Heinemann Family. First Choice in Travel Retail. Worldwide.

To kollegaer poserer skulder om skulder til kameraet

Vores mission

Vi lever og ånder service, og vi skaber værdi på en inspirerende og følelsesmæssig måde.

Tre medarbejder sidder på sofa og smiler

Vores værdier

Anerkendende, Ansvarlig, Udfordrende, Inspirerende.

Kvindelig medarbejder sidder ved kassen og smiler

We