Forward

your career
Hvid pil
Smilende kvindelig DSV medarbejder i en hal Smilende kvindelig DSV medarbejder i en hal

Esbjerg

Reservedelsekspedient søges til DSV Road

Vi søger en dygtig reservedelsekspedient, der trives i en central rolle for både kunder og kolleger, og som vil være med til at løfte reservedelssalget og Breakdown services ude i landet.

Om stillingen

Stillingen som reservedelsekspedient er både spændende og afvekslende, og du vil få en central rolle i dagligdagen for både kunder og kolleger.

Vi er 2 dygtige og engagerede kolleger, og vi er altid klar til at servicere kunder, mekanikere og værkførere med opgaver såsom:

  • Eksternt og internt salg af reservedele og tilbehør til lastbiler og trailere
  • Ved breakdown situationer med vores rullende materiale rundt i landet er det blandt andet din opgave at finde nærmeste værksted og indgå aftale herom
  • Kundebetjening, både ved disk og via telefon
  • Indkøb, varemodtagelse og opfyldning
  • Tæt samarbejde med eget værksted
  • Tilbudsgivning, fakturering og kontering
  • Diverse ad hoc-opgaver

Om dig

Hos os brænder vi for reservedelssalg, så vi håber, at du deler denne passion med os. Derudover ser vi gerne, at du:

  • Er uddannet reservedelsekspedient, gerne inden for lastbil- eller landbrugsmaskinebranchen
  • Er serviceminded med fokus på kunden
  • Er resultatorienteret med god økonomisk forståelse
  • Er en energisk og ansvarsfuld teamplayer
  • Er selvstændig, struktureret og fleksibel
  • Har overblik og godt humør, der bevares i et travlt miljø

Har du derudover truckcertifikat, er det et ekstra plus.

Ansøgning

Ansøgninger behandles løbende. Hvis du er interesseret i stillingen, så send gerne din ansøgning via linket. Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Karsten Pedersen på tlf. 7918 7903.


Ansættelsestype: Fastansættelse

Hjemmearbejde: Tilbydes ikke

Ugentlig arbejdstid: Fuldtid

340af DSV’s medarbejdere har evalueret DSV på Jobindex
Hvidt citationstegn

I DSV kan man prøve mange spændende opgaver. Måske kører man smør eller mælk for Arla om mandagen og flytter en gearkasse for Vestas med følgebil om tirsdagen – her er mange muligheder. DSV er en stærk og stabil virksomhed, og arbejdsforholdene er gode og fleksible. Materiellet er altid godt vedligeholdt, og vi har eget værksted.

Mand ved lastbil om aftenen

Der er hundredvis af gode grunde til at arbejde hos DSV.

Her er blot nogle få ...

empowerment ikon

GØR EN FORSKEL

Hos DSV kan du kort sagt være med til at gøre en forskel og sætte dit eget præg på fremtiden.

global career ikon

GLOBAL KARRIEREUDVIKLING

Du får et stort netværk af muligheder – både lokalt og internationalt.

informal environment ikon

UFORMELT MILJØ

Du vil blive en del af et dynamisk og uformelt miljø, hvor folk siger, hvad de mener. Vi rykker hurtigt, er på forkant og tager udfordringerne op, så snart de viser sig.

learn ikon

UDDANNELSE

Du får adgang til viden og uddannelse, som giver dig mulighed for at vokse fagligt og personligt og få stor indflydelse på din karrierevej.

ownership idea ikon

EJERSKAB

Vores lokale kontorer har stor selvbestemmelse, og beslutninger træffes tæt på kunden. Det er med til at gøre os unikke, fleksible og stærke.

performance ikon

PERFORMANCE

Hvis du kan lide udfordringer og et dynamisk miljø, så er DSV noget for dig.

world ikon

EN GLOBAL FAMILIE

Vi giver dig 75.000 kolleger i mere end 80+ lande over hele verden. Vi er en global familie.

grow together ikon

VI VOKSER SAMMEN

Vi begyndte vores rejse i 1976 og er siden vokset meget hurtigt. Men vi er kun lige begyndt – det mest spændende tidspunkt at blive en del af DSV er lige nu.

Kolleger står og snakker
Fem kollger sidder i møde
Kolleger står og snakker

Vores rekrutteringsproces

I DSV søger vi altid de mest kompetente medarbejdere inden for vores felt. Det er vores mål at ansætte de helt rigtige personer og sikre, at medarbejdere på alle niveauer får succes i jobbet hos os. Derfor er rekrutteringsprocessen meget vigtig.

Ikon af lup med person i fokus

Ledig stilling

Ikon af magnet

Tiltrækning

Ikon af 3 personer

Udvælgelse

Ikon af 2 talebobler

Interview

Ikon af dokumenter

Administration

Ikon af håndtryk

Onboarding

Ikon af lup med person i fokus

Ledig stilling

Ikon af magnet

Tiltrækning

Ikon af 3 personer

Udvælgelse

Ikon af 2 talebobler

Interview

Ikon af dokumenter

Administration

Ikon af håndtryk

Onboarding

I DSV er vi 75.000 dedikerede kolleger i mere end 80+ lande. Vores drive, talent og engagement er dét, der gør DSV til en fantastisk arbejdsplads.

Vi har et dynamisk miljø – hvor ambitioner møder teamwork – med en mangfoldig arbejdsstyrke, hvor du kan realisere dit potentiale baseret på din individuelle baggrund.

For vi tror på, at en mangfoldig arbejdsstyrke i en inkluderende kultur fremmer dynamiske arbejdspladser og i sidste ende bedre forretningsbeslutninger.

se vores arbejdsområder

DSV i tal

1.500

Kontorer og logistikfaciliteter

80+

I lande over hele verden

75.000+

Medarbejdere