
Laborant til Kvalitetskontrol (OC)
Hos Teknos arbejder vi målrettet mod at få verdenen til at holde længere. Vi tror på, at vi alle har en rolle at spille i at sikre fremtiden, og det gør vi igennem vores holdbare produkter. Vi forsøger konstant at udvikle vores forretning tro mod denne mission. Synes du lige så, at det er en vigtig mission, har du nu muligheden for at blive en del af den.
Vores Kvalitetskontrol afdeling (QC) skal opnormeres, og søger derfor en ny kollega, der kan være med til at sikre vores produkters kvalitet og langsigtede værdi. Du vil blive en del af et team på ni laboranter samt en afdelingsleder, hvorfor der er rig mulighed for sparring i dit team. Du vil også blive en del af en større organisation, da Teknos bl.a. har lokationer i Finland, Tyskland, Polen, Sverige, Kina m.fl., som alle samarbejder om vores fælles mission. Vi lægger meget vægt på vidensdeling imellem lande, så vi sikrer et godt samarbejde på tværs, og får et stærkere fundament for at finde gode løsninger på globalt plan.
Jobbet
Du vil blive ansat på vores danske lokation i Vamdrup. Her vil du sammen med dine kollegaer drive fornyelsesinitiativer i egen afdeling og opretholde gældende standarder. Du vil få et tæt samarbejde med vores produktionsafdeling og vores R&D afdeling, der alle har opgaver, der er afhængige af QCs bidrag til at opnå vores mål. Du får derfor en vigtig rolle, og kan dagligt se dit arbejde føre til værdi for kollegaer og kunder.
Dine opgaver vil bl.a. bestå af:
- Sikring af produktkvalitet i forhold til almindelige kvalitetskontrolmetoder, der anvendes i maling-og coatingindustrien, f.eks. GC, bakterieanalyser og standard testmetoder såsom viskositet, pH osv.
- Analyser og justeringer relateret til vores Vand, UV og Solvent produktion, råvarer, interne afvigelser og uoverensstemmelser.
- Registrering af data i eksisterende ERP-systemer, herunder – men ikke begrænset til – analyseresultater, interne afvigelser og arbejdsmiljøobservationer.
- Samarbejde med interessenter (produktion, R&D, PTA osv.).
- Deltagelse i tværfaglige projekter og løbende aktiviteter (arbejdsmiljø, optimering, træning).
- Årsagsanalyse og problemløsning.
Hvad forventer vi af dig?
Det er mindre vigtigt, hvad din præcise uddannelse er, og mere vigtigt, at du har noget kendskab til nogle af de analysemetoder/opgaver ovenfor nævnt. Det kan derfor være en fordel, hvis du har erfaring fra kemi-, pharma- og eller fødevareindustrien, hvor lignende arbejdsmetoder bruges. Det er naturligvis en stor fordel, hvis du allerede har erfaring fra maling- og coatingindustrien.
Fordi samarbejde vægter højt internt i afdelingen og med andre afdelinger på lokationen, er det vigtigt, at du er samarbejdsorienteret og er god til at kommunikere samt forventningsafstemme med dine kollegaer. Vi forventer derfor, at du er god til at give og modtage feedback, da det sikrer løbende udvikling i teamet og skaber et stærkt samarbejde.
Derudover er det vigtigt, at du kan se dig selv i:
- Rutinepræget arbejde – metodiker for dine analyser og opgaver vil være ensartet.
- Selvstændighed – selvom teamet samarbejder på mange måder, forventes det, at du egenhændigt kan foretage dine opgaver, f.eks. dine analyser.
- Struktur – det er en nødvendighed, at du har styr på dine processer og din data, og formår at bruge din tid rigtigt.
- Organisationsudvikling – vi er en global organisation, som stræber efter at effektivisere og forbedre os, hvilket også betyder, at vi kontinuerligt udvikler og dermed ændrer os.
- Pragmatik – din tilgang til årsagsanalyse skal være praktisk og realistisk funderet.
- Støttende – du observerer og agerer tilsvarende, når du kan se, at dine kollegaer er udfordret eller deres arbejdsbyrde bliver for stor.
Foruden ovenstående vil vi lægge vægt på dine engelsksproglige kundskaber. Det er ikke nødvendigt, at du har det eller kan bruge det som var det dit modersmål, men da vi er en global organisation, og du til tider vil have at gøre med globale ledere/kollegaer, er det nødvendigt, at du er komfortabel med engelsk.
Hvad tilbyder vi dig i Teknos?
I Teknos har vi et stort fokus på at udvikle vores medarbejdere. Vi har årlige initiativer, der sætter fokus på medarbejderudvikling, fordi vi mener, at det både er sundt for individet og for organisation at rykke sig. Vi spotter talenter, og understøtter mulige scenarier for at videreudvikle dem. Du vil derfor opleve, at du træder ind i en organisation, hvor du har stor mulighed for at gøre karriere i mange år.
Vi tilbyder dig endvidere:
- Løn svarende til erfaring og kvalifikationer, og ansættelse under overenskomst.
- Delvis firmabetalt sundhedsforsikring.
- En aktiv personaleforening med sjove arrangementer i løbet af året, f.eks. julebanko, ishockey, biografture, golfturneringer m.m. – noget for enhver smag.
- Medarbejderdrevet initiativer såsom vinlaug, løbeklub, fitness, spinning m.m.
- God massage- og kantineordning.
- Rabatordning ved personalekøb.
Hvem er vi?
Teknos er en global virksomhed, som producerer overfladebehandling. Vi tilbyder et bredt udvalg af overfladebehandlingsprodukter i høj kvalitet til industrien, byggeriet og forbrugere.
Vi stræber på alle tænkelige måder efter at bistå vores kunder med at finde den ideelle løsning til deres specifikke formål. Ved hjælp af grundig forskning samt feedback fra forskellige markedsområder udvikler vi løbende vores service og produkters for at sikre den bedst mulige kundetilfredshed. Kombineret med vores store viden og mange års erfaring med at levere brancheførende kvalitetsløsninger har vi fuld tiltro til vores produkters evne til at klare enhver overfladebehandlingsudfordring i en hvilken som helst situation.
Vi lægger stor vægt på miljøspørgsmål for at sikre, at vi opfylder og tilmed overgår nutidens mangesidede behov. Teknos blev grundlagt i 1948 og er en af Finlands største familieejede virksomheder. I spidsen for virksomheden står administrerende direktør Paula Salastie, der repræsenterer tredje generation af Kiikka-familien.
I de foregående år er virksomheden vokset hurtigt. Med aktiviteter i mere end 20 lande i Europa og Asien har vi næsten 1.440 ansatte på verdensplan, og vi er en af de førende leverandører af industriel overfladebehandling med en stærk position inden for gør-det-selv- og bygningsmaling.
Vores mission er at forlænge slutprodukters livscyklus med smarte, teknisk avancerede løsninger, som beskytter alle overflader. Vi arbejder altid tæt sammen med vores kunder.
Jobbet søges via QuickApply på Jobindex.