![]() Af Ulla Oppermann Blankholm, Blankholm Kommunikation ”Jeg havde faktisk ikke lyst til at kaste mig ud i et nyt job – jeg havde brug for tanketid; tid til seriøs leg. Jeg ville have tid til at mærke, hvad jeg gerne ville, og hvor jeg bedst kunne bruge mig selv,” siger Tina Moe, der efter sit job som General Manager i medicinalrådgivervirksomheden NNE Pharmaplan holdt en pause på 11 måneder, før hun i januar i år satte sig i direktørstolen for procesdivisionen i rådgivningsvirksomheden Alectia.
De 11 måneder blev langt fra brugt til jordomrejser eller til at ligge på sofaen til langt ud på formiddagen – Tina Moe lagde en plan for, hvad hun ville opnå, mens hun ledte efter nyt job, og så arbejdede hun fra 9 til 17 alle hverdage. ”Jeg sugede masser af inspiration og lærdom til mig – som man ofte ikke når, når man har et lederjob. Jeg har dyrket nogle områder, jeg havde stor appetit på. Jeg gik blandt andet på Harvard Business School og supplerede med konferencer og selvstudier inden for områderne ledelse af innovation, sociale virksomheder, CSR – Corporate Social Responsibility - og sociale medier. Der var også tid til at give noget tilbage til samfundet, og det blev til to jobs som frivillig med Innovationshøjskolens nye web-magasin, og Fødevarebanken – og det gav tilmed god knowhow på ledelsessiden,” siger Tina Moe, der mener, at ledelse af frivillige er en interessant inspirationskilde til godt lederskab – for hvordan får man folk til at arbejde med lys i øjnene, uden at de får en krone for det? ”En stor del af tiden gik selvfølgelig med at netværke og holde øje med spændende jobmuligheder. Min tilgang til det var, at det nok skulle lykkes på et tidspunkt, og at det blot gjaldt om at finde det nøglehul, hvor min kompetence og knowhow-nøgle passede. Selve det at bruge meget tid på at netværke har været meget værdiskabende og udviklende i sig selv. Året har været en super vigtig pause, hvor jeg har fået uvurderlig inspiration til mit lederskab og mit liv,” siger Tina Moe.
Hun synes, at det er tankevækkende, at så mange frygter at miste deres job: Mange i Tina Moes omgangskreds havde svært ved at forstå, at hun kunne tage det så roligt, fordi hun nu stod uden job, men har siden været stærkt inspireret af denne tilgang.
Karrieren blev formet tidligt ”Han tegnede en vision for, hvor meget man kan gøre ved at regne sig frem, og der blev jeg solgt. Jeg indså, at jeg også ville have en uddannelse, hvor jeg kunne ændre noget. Det har formet min karriere,” siger hun. Tina Moe har altid stræbt efter et højere mål – at få hjulpet verden et bedre sted hen – og hun har altid gået efter stillinger, hvor det har været muligt at gå efter den slags. ”Jeg går efter vækst, udvikling og innovation – og ikke vækst, der nødvendigvis bare giver flere dollars. Jeg trives godt med ideudvikling, for grundlæggende er jeg nok et meget kunstnerisk menneske,” siger Tina Moe, der mener, det ligger i hendes dna og har udmøntet sig i, at hun i fritiden har malet, syet, lavet smykker osv. Det har derfor også haft stor betydning, at hendes nye job er et med visioner for fremtiden. ”Alectias vision: Masterminding Sustainable Progress er en utrolig stærk vision, som vi bygger vores profil op omkring. Jeg synes, det ville være fantastisk, hvis det om tre år står klart på alles nethinde, at skal man have designet noget, der har en livscyklus på mere end tre år og en tilbagebetalingstid på mindre end et år, så er det Alectia, man skal ringe til.” Alectia er en af Danmarks førende rådgivningsvirksomheder, og Tina Moe er en del af topledelsen og direktør for procesdivisionen, der leverer rådgivningsløsninger til virksomheder inden for byggeri-, mejeri-, slagteri-/fødevare- og pharmabranchen. Alectia rådgiver desuden om byggeri og anlæg, hospitaler, arbejdsmiljø – og vand, energi og miljø.
Publiceret 2012-05-28
Relaterede artikler
Arbejde i Sverige: Optjener jeg ret til svensk pension?
Indrykket 20. maj på ForsideNår du arbejder i Sverige, optjener du ret til svensk såkaldt allmän pension, hvilket svarer til folkepension i Danmark. Allmän pension i Sverige er højere end den vi kender fra Danmark. Alligevel har langt de fleste også en arbejdsmarkedspension og eventuelt en privat pensionsopsparing.
5 timers jobsamtale workshop hos DARE2, som mange virksomheder kunne lære af
Indrykket 13. maj på ForsideDet er første gang, jeg er gået høj hjem fra en jobsamtale og med en kæmpe oplevelse, uanset om jeg får jobbet eller ej.
Kaare Danielsen og Jobindex har fælles fokus
Indrykket 6. maj på ForsideJeg føler mig velkommen, når jeg logger ind på Jobindex. Og det er grunden til, at jeg kontakter Kaare Danielsen. Han giver gode råd, som jeg afprøver. For at jeg kan skrive min bog, har jeg suppleret med et interview og sat det sammen med de tiltag, jeg gjorde for at få et job.
Ikke nok jobsøgere sætter fokus på interkulturelle kompetencer
Indrykket 29. april på ForsideDer er ingen tvivl om, at det er blevet sværere at finde arbejde. Ikke nok med at vi har været igennem en finanskrise, men udbredelsen af internettet har givet arbejdsgivere endnu større mulighed for at finde kvalificeret arbejdskraft både inden og uden for landets grænser.
Jobsamtalen: skal du fortælle om sygdom og graviditet?
Indrykket 22. april på ForsideDe fleste tror, at arbejdsgivere ikke må spørge ind til graviditet til jobsamtalen. Men det er ikke korrekt, og endnu færre er klar over, at du ofte har pligt til at oplyse om sygdomsforløb, du har haft i tidligere jobs. Jobindex guider dig her gennem reglerne på området. |
Jobindex A/S
Holger Danskes Vej 91 |
Info |
Se Jobindex i: |